Büyükelçi Sıbiga'dan TBMM'de Türkiye-Ukrayna Parlamentolar Arası Dostluk Grubunu ziyaret

Güncel
Ömer Kaya
29 Ocak 2020, 20:32
Ömer Kaya
29 Ocak 2020, 20:32

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Türkiye-Ukrayna Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş’i Türkiye Büyük Millet Meclisinde ziyaret etti.

“KIRIM’IN RUSYA TARAFINDAN İLHAKINI KABUL ETMEDİK, ETMİYORUZ”

Büyükelçi Sıbiga’nın TBMM ziyaretiyle ilgili Türkiye-Ukrayna Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş, Ukrayna ve Türkiye arasında gelişen ilişkilere dikkat çekti. Ayrıca Türkeş, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’la ilgili de, “Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını kabul etmedik, etmiyoruz. Bu konuda da bir değişiklik söz konusu değildir. Bu konuda kararlılığımızı ve ısrarımızı devam ettireceğiz.”  dedi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga da, görüşmede sözlerine Elazığ’da yaşanan depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek başladı. Sıbiga, “Ülkelerimiz ve halklarımızın önünde var olan meseleler neredeyse aynı. Birbirimize zannettiğimizden daha yakınız, iş birliğine açığız. Bu iş birliğini güçlendirmeye istekliyiz.” ifadeleri bile Ukrayna ve Türkiye arasındaki gelişen ilişkileri vurguladı.

Ayrıca Sıbiga, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne destek verdiğini ve Kırım’ın işgalini kabul etmediğini ifade ederek, Türk milletvekilleriyle bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Ayrıca Büyükelçi Sıbiga, görüşmeyi kişisel Twitter hesabından da duyurdu.