Büyükelçi Bodnar: Ukrayna tahıllarının çalınmasının önüne geçerek bir trajedinin daha yaşanmasına izin vermemeliyiz!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Temmuz 2022, 17:22
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Temmuz 2022, 17:22

Rusya, başlattığı işgal girişimiyle abluka altına aldığı bölgelerde Ukrayna’nın tahıl ihracatı yapmasına engel oluyor ve işgali altındaki Ukrayna topraklarından çaldığı tahılı, başka ülkelere satıyor. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, tahıl krizi gündemine ilişkin “Ukrayna tahıllarının çalınmasının önüne geçerek bir trajedinin daha yaşanmasına izin vermemeliyiz.” çağrısında bulundu.

Rusya’nın işgal saldırılarıyla Ukrayna’da ablukada kalan tahıllar ve bu bağlamda söz konusu tahılların sevkiyatı için Türkiye’nin planladığı tahıl koridoru konusu gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Rusya’nın 24 Şubat’ta açtığı savaş ile Karadeniz’de Ukrayna limanlarını abluka altına alarak ülkenin buğday ihracatını engellemesiyle yaşanan tahıl krizinin çözümüne yönelik görüşmeler sürüyor. Ukrayna tahılı konulu İstanbul’daki dörtlü zirvede bugün heyetler bir araya geldi. Öte yandan Ukrayna’dan dünya pazarına açılması için Karadeniz’den Türkiye’ye sağlanması planlanan tahıl koridoru çalışmaları masaya yatırıldı. Türkiye, BM, Ukrayna ve Rusya heyetleri bugün İstanbul’da dörtlü zirveye katıldı.

“UKRAYNA TAHILININ ÇALINMASININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, dün Twitter üzerinden Ukrayna tahılı meselesine ilişkin yaptığı paylaşımda, “Yıkım, tehdit ve suni açlık terör devleti Rusya ile eş anlamlı kelimelerdir. Rusya, 1932-1933 yıllarında ağırlıklı olarak Ukrayna halkına uyguladığı suni açlıkla, şu an tüm dünyayı sınamak istiyor. Ukrayna tahıllarının çalınmasının önüne geçerek bir trajedinin daha yaşanmasına izin vermemeliyiz.” ifadelerine dikkat çekti.