Bütün Tatar Toplum Merkezi, Rus yönetiminin karalama kampanyasına tepki gösterdi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
30 Ağustos 2021, 00:47
Ömer Cihad Kaya
30 Ağustos 2021, 00:47

Bütün Tatar Toplum Merkezi (Tatar İçtimaî Merkezi-BTTM) yönelik Rusya Federasyonu güdümündeki baskılar devam ediyor. Baskıların odağındaki merkez, Rusya Federasyonu yasalarına göre “aşırılıkçı örgüt” olarak tanınarak kapatılmak isteniyor. BTTM’den merkeze yönelik karalama kampanyasına tepki gösterildi.

Tataristan’daki STK’lara ve Kazan Tatarlarına olan baskı ve zulüm gün geçtikçe şiddetlenerek artmaya devam ediyor. Kremlin güdümündeki baskıcı rejime karşı Kazan Tatarlarının varlığını koruma çabasını simgeleyen BTTM’nin kapatılmasına yönelik çabalara ilişkin tepki gösterildi.

TATAR TOPLUM MERKEZİNDEN KARALAMA KAMPANYASINA TEPKİ

Bütün Tatar Toplum Merkezi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Tataristan’daki STK’lara ve milliyetçilere olan baskı ve zulüm gün geçtikçe şiddetlenerek artmaya devam ediyor. 1989 yılında kurulan ve Kazan Tatarlarının menfaatlerini savunan son kalesi Bütün Tatar Toplum Merkezi (Tatar İçtimaî Merkezi) üzerinde dolaşan kara bulutlar günbegün daha da artıyor. Kazan Tatar dili, ana dilde eğitim, millî tarih konularını gündemde tutan BTTM Tatarstan Savcılığının markajına alınmış ve 30 Aralık 2020 tarihinde “devlet ve toplum menfaatlerini koruma” bahanesiyle Tataristan Yüksek Mahkemesi’ne kurumu “aşırılıkla mücadele” kapsamında kapatılması gerektiği gerekçesiyle şikayet etmiştir. İddianamede BTTM, ” ezelden beri süregelen tarihi devlet düzenini bozma”, “Rusya Federasyonu Anayasası düzenini zorla değiştirme, milletler ve dinler arası kin ve düşmanlığa tahrik”, “Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozma” gibi suçlarla itham edilmiştir.

Rusya, Tatar Toplum Merkezi'ni kapatmak istiyor

BTTM’nin 1552 Kazan Şehitlerini Anma, Tatar Dilini koruma ve kültüru yasatma girişimleri Rusların Rus olmayan milletleri yok etme siyasetine ters düşmüş olmalı ki, kurumun kapatılması için girişimler başlatılmıştır. BTTM Yönetim kurulu üyeleri ve yakınlarının evleri, işyerleri aranmış, üyeler sorgulanmıştır. Suç unsuru bulamayan FSB ekipleri hediyelik mermi çekirdeğini “silah” olarak dosyaya eklemiştir. BTTM’nin kapatılması ile ilgili ilk duruşma 24 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşmiştir. 10 saat süren duruşmadan 2017 yılında internette yayımlanan bir bildirimin dil bağlamında incelenmesi kararı çıkmıştır. Uzman raporunda umduğunu bulamayan mahkeme heyeti, şimdi farkı iftiralarla Bütün Tatar Toplum Merkezi’ni karalamaya çalışmaktadır. BTTM reisi Ferit Zekiyev 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımladığı basın bildirisine, kuruma karşı karalama kampanyası yürütüldüğünün altını çizmiş ve FSB kontrolünde olan TG (ТГ) kanalının kendini Rusya’da yasak olan Afganistan’daki Taliban’a tebrik mektubu yolladığı şeklindeki yalan haberi servis etmiştir. Yalan haberde Zekiyev’in Taliban’dan yardım istediği belirtilmiştir.

BTTM’ni nasıl suçlayacaklarını şaşıran FSB yalan yanlış haberlerle Kazan Tatarlarının son kalesini kapatma, üyelerini de hapse atma çabasında olduğu bir gerçektir. Bütün Tatar Toplum Merkezi’ ne karşı açılan kapatma davası tüm Kazan Tatar milliyetçilerine karşı açılan bir davadır ve derhal durdurulmalıdır. Rusların bölgedeki başta Kazan Tatar Türkleri olmak üzere Rus olmayan milletlere yaptığı zulmü şiddetle kınıyor ve sonlandırılmasını talep ediyoruz