Bulgaristan’da Rus diplomat sayısı yeniden gözden geçirilecek

Güncel
qha muhabir
29 Nisan 2022, 13:25
qha muhabir
29 Nisan 2022, 13:25

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Rusya’nın Sofya’daki diplomat sayısının azaltılacağına yönelik açıklamada bulundu. Başbakan Petkov, başkent Sofya’daki Rus diplomatların sayısına işaret ederek, “Bu 114 kişi Bulgaristan için ne yaptı? Ülkemize doğal gaz tedarikinin kesilmesini engellemek için ne yaptı? Bu insanların durumunun iyice değerlendirmeye alınmasıyla birlikte Rusya ve Bulgaristan arasında daha simetrik temsil aranması için öneride bulunacağım” dedi.

Ukrayna’ya silah yardımı yapılmasına ilişkin tartışmaların sürdüğü Bulgaristan’ın Başbakanı Kiril Petkov, Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın Sofya’daki diplomat sayısına ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, “Rusya’nın diplomatik misyonunu temsilen diplomat sayısı nasıl 114 olabilir? Bu 114 kişi ikili ilişkilerin yararına, ülkemize doğal gaz tedarikinin kesilmesini engellemek için neler yaptı? Ben gerçekten bu adamların Bulgaristan’da neler yaptıklarını merak ediyorum” ifadelerini kullandı.

“RUSYA İLE BULGARİSTAN DİPLOMASİSİNDE DAHA SİMETRİK TEMSİL ARANACAK”

Petkov, Rusya ile ikili ilişkilerde denklik olmadığını belirterek, “Bu insanların durumunun iyice değerlendirilmesi ve Rusya ile Bulgaristan arasında daha simetrik temsil aranması için öneride bulunacağım. Şu anda Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçiliğinde 10 kişi göre yapıyor” dedi.

İşgalci Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta, Bulgaristan Ukrayna’ya silah desteği sağlamıştı. Bunun üzerine Rusya, dost olmayan ülkeler listesine aldığı Bulgaristan’ın 27 Nisan 2022’de doğal gaz tedarikini durdurmuştu.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rus işgalinden kurtarılan Buça kentinde 400’den fazla sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. Rus saldırılardan en büyük zarar gören ve haftalarca kuşatma altında tutulan Mariupol kentinde yaklaşık 20 bin sivilin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Başlattığı savaş yüzünden birçok ülke işgalci Rusya’ya yaptırım uyguluyor.