Buça katliamına imza atan komutan belli oldu: "Buça Kasabı" Yarbay Azatbek Omurbekov

Güncel
qha muhabir
07 Nisan 2022, 02:44
qha muhabir
07 Nisan 2022, 02:44

Rusya’nın Buça’daki vahşi katliamına emri veren komutanın 64’üncü Ayrı Motorlu Tüfek Tugayı’nın Yarbayı Azatbek Omurbekov olduğu ortaya çıktı. Omurbekov, çok sayıda masum Ukraynalı sivilin uğradığı tecavüz, yağma ve cinayeti organize etmekten sorumlu bulunuyor. 410 sivilin hayatına sebep olan Rus komutanın yargılanması bekleniyor. Buça katliamına ilişkin ortaya çıkan görüntülerin ardından ABC News Muhabiri James Longman olaya şahit olan Buça sakini ile röportaj yaparak, Rusya’nın yalanladığının aksine gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ise, söz konusu katliama ilişkin Avrupa devletlerine çağrıda bulunarak “savaş suçlusu” Putin ve yetkililerin yargılanması gerektiğini vurguladı.

İşgalci Rus güçlerinin Ukrayna’nın Buça kentindeki vahşi katliamını, Yarbay Azatbek Omurbekov’un komutanlığında gerçekleştirdiği öğrenildi. Buça’da birçoğu elleri arkasından bağlanmış şekilde sivilleri, katletme emrini veren 64’üncü Ayrı Motorlu Tüfek Tugayı’nın Yarbayı Azatbek Omurbekov, Buça Kasabı olarak anılıyor.

Yayılmacı emellerine göre hareket eden Rusya’nın Ukrayna’ya karşı işgal girişimi planlananın aksine uzun süren çabalarla sürüyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin etkin direnişi Rus kayıplarını her geçen gün epey artırıyor.

Son günlerde geri çekilmeleri süren işgalci Rus güçleri, 3 Nisan’da Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça’dan da çıkmıştı. Ancak yerleşim yerlerindeki sivillerin elleri arkadan bağlı şekilde öldürülüp sokağa terk edildiği kan donduran görüntüler tüm dünyaya yansıdı. 410 sivil cesetle karşılaşan dünya, Rusya’ya karşı yaptırımlarını ve kınamalarını artırırken savaştan sorumlu olan yetkililerin Uluslararası Ceza Mahkemesine çıkması için baskısını sürdürüyor.

Buça katliamına imza atan Omurbekov’a, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Dmitry Bulgakov tarafından 2014 yılında üstün hizmet madalyası verilmişti.

İŞGALE GİDERKEN KİLİSE TARAFINDAN KUTSANDI

Yarbay Omurbekov’un, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarına katılmak için Rusya’nın en doğusundaki Habarovsk’tan (Khabarovsk) yola çıktığı ve Aralık 2021’de ve işgale giderken de kilise tarafından kilisede kutsandığı fotoğrafları bulundu.

“ARKADAŞINI GÖMMESİ İÇİN 20 DAKİKA SÜRE VERDİLER”

Buça kentindeki katliam hakkında bilgi veren ABC News Muhabiri James Longman, arkadaşlarının gömülmesi için 20 dakika zaman tanınan Buça sakini Mıkola ile röportaj yaptı. Mıkola, “Ruslar oraya vardıklarında belge istediler. Dövme aramak için erkekleri soydular. Belki askeri dövmeler aradılar.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİ RUSYA BUÇA KATLİAMINI YALANLADI

İşgalci Rusya, ortaya çıkan korkunç görüntülerin gerçek olmadığını, her şeyin kurgudan ibaret olduğunu iddia etti. Tüm dünyanın tepkisini çeken görüntülerin doğruluğunu ise uzay çekilen fotoğraflar doğruladı.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY’DEN BM’YE ÇAĞRI

Buça, İrpin ve Mariupol’de mezarların yürek burkan fotoğraflarını paylaşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenki), sivillerin işkence gördükten sonra kafalarının arkasından vurulduğunu, apartmanlarında bombalarla havaya uçurulduğunu ve ezilerek öldürüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Sivillerin uzuvlarını ve boğazlarını kestiler. Kadınlar, çocuklarının gözü önünde tecavüze uğradı ve öldürüldü. Saldırganlar onlardan duymak istediklerini duymadığı için dilleri dışarı çekildi. Bu emirleri veren ve halkımızı öldüren herkes, Nürnberg mahkemelerine benzer bir mahkeme önüne çıkarılacaktır” dedi.