Buça'da Rus ordusunun işlediği katliama dair en net görüntüler ortaya çıktı

Güncel
Ömer Kaya
05 Nisan 2022, 16:30
Ömer Kaya
05 Nisan 2022, 16:30

Rusya’nın, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça ve Irpin’de işlediği katliam ve işkenceler, açık kaynaklardan da rahatlıkla teyit ediliyor. Rus ordusunun savaş suçlarına dair Kremlin yönetiminin çelişkili ifadeleri ile reddedilmeye çalışılsa da Buça’daki katliama dair net görüntüler ortaya çıkmaya başladı.

Ukrayna’da 40 gündür saldırı ve işgal girişimlerine devam eden Rus ordusu, ülkede kadın, çocuk demeden sivilleri hedef almaya devam ediyor. Önceki gün, Kıyiv yakınlarındaki Buça ve Irpin’de Rus ordusunun çekilmesinin ardından ortaya çıkan vahşet tüm dünya kamuoyunun ilgisini bölgeye yöneltti. Zira, Buça sokakları cesetlerle doluydu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ilk belirlemelere göre, sadece Buça’da 300’e yakın insanın katliama maruz kaldığını bildirdi.

Rusya Federasyonu Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vasiliy Nebenzya, 4 Nisan 2022 tarihinde Birleşmiş Milletler’de düzenlenen basın toplantısında, işgalci Rus ordusunun Buça’da yaptığı katliamı inkar etmeye çalışırken pot kırdı. Rus birliklerinin Buça’dan geri çekilmesinin ardından kentte onlarca sivilin cesetlerinin yanı sıra bir de toplu mezar bulunmuş ve görüntüleri yayımlanmıştı.

Kremlin’den yalan rüzgarı: Peskov, Buça ile ilgili suçlamaları reddetti!

RUS ORDUSU KIYİV BÖLGESİNDE KATLİAM YAPTI

İnsan hakları kuruluşları ve haber ajansları, Buça’daki bu görüntüleri doğruladı. Kent, Rusların kontrolü altındayken sokaklarda günlerdir duran cesetlerin bulunduğunu açıkladı. Bilindiği gibi, ​​​​​​​Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı. Buça’daki cenaze hizmetleri çalışanı bu sabah yaptığı açıklamada yaklaşık 350 cesedi gömdüklerini ve hala gömülecek çok cesedinin bulunduğunu belirtti.