Böyle olur Rusların barış gücü: Karabağ'ın sözde lideriyle barış gücü komutanı yan yana!

Güncel
Ömer Kaya
17 Kasım 2020, 18:41
Ömer Kaya
17 Kasım 2020, 18:41

Rusya, Karabağ’da imzalanan üçlü ateşkesin hemen ardından bölgeye sözde barış gücü adı altında askeri mühimmat ve ağır silahlarını yığmaya başladı. Reuters haber ajansında yayımlanan bir habere göre, anlaşma gereği Azerbaycan’ın kontrolünde olacak olan Laçin’de 2000 binden fazla asker, Grad füze fırlatma sistemleri konuşlandırıldı. Rusya’nın sadece Laçin’da bu derece ağır kadar mühimmat yığması akıllara bazı çekinceleri getiriyordu ki Karabağ’ın merkezi Hankendi’den gelen bir fotoğraf bu görüşü destekler nitelikteydi. Sözde Karabağ Cumhuriyetinin başkanı Arayik Harutyunyan ile Rusya’nın Karabağ Barış Gücü olarak görevlendirdiği “Türk asıllı” Rüstem Muradov (Rustam Muradov) aynı karede görüntülendi.

RUS “BARIŞ GÜÇLERİ” ERMENİ TERÖRİSTLERLE YAN YANA

Karabağ’daki Rus barış gücünün komutanı Korgeneral Rustam Muradov ile sözde Karabağ Cumhuriyeti Başkanı Arayik Harutyunyan’ın Hankendi’de çekildiği ileri sürülen fotoğrafta yan yana görüntülendi. Bu fotoğraf, Rus güçlerinin, anlaşma gereği bulunması gereken bölgeler haricinde Karabağ’ın bir çok şehrinde sözde barış gücü adı altında askeri varlığını artırdığına yönelik endişeleri artırdı.

Bölgedeki Rus askeri yetkililerin, Azerbaycan tarafını hiçe sayarak arka bahçeleri olarak gördükleri Karabağ’daki Ermeni kökenli sözde liderlerle fotoğraflarını sergilemesi ise dikkat çeken bir diğer nokta oldu. Rusya’nın Karabağ’daki ayrılıkçı teröristlerle dirsek temasında bulunması, Karabağ’da barışa ve ateşkese yapılan en büyük zarar olduğu ileri sürüldü.

RUS ORDUSUNUN GİRDİĞİ HER YERDE VAR: KORGENERAL RÜSTEM MURADOV

 Rus ordusunda Güney Askeri Bölge Komutan Yardımcısı olarak görev yapan Korgeneral Rüstem Muradov, aslen Dağıstan’ın Derbent bölgesi Tabasaran kasabasından. Tabasaran, Sünni Müslümanların yaşadığı bir bölge olarak biliniyor. Karabağ’da Kremlin’in gözetiminde kurulan ateşkesin ardından bölgedeki “barış gücünün” başına atandı.
Rus askeri Rüstem Osmanoviç Muradov, 1990 yılından bu yana Rus ordusunda çeşitli görevlerde yer aldı. Çeçenistan Savaşı’nda aktif görevdeydi. Rusya’nın Suriye’deki iç savaşa Beşar Esed rejiminin yanında müdahil olması ile Suriye’de görev yapan Muradov, Moskova’nın Suriye’de sivilleri de bombaladığı pek çok askeri operasyonu yönetti. Örtülü ve açıktan Kremlin’in ve Rus ordusunun hesabına bir çok kirli operasyonda aktif görevdeydi. Aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminde Donbas bölgesindeki sınır alanlarındaki askeri faaliyetleri de yöneten Muradov, 2017 yılında Putin tarafından “Rusya’nın Kahramanı” madalyası ile ödüllendirildi.