BM: Ukrayna-Rusya savaşındaki barışçıl girişimlerinden dolayı Türkiye'ye minnettarız

Güncel
qha muhabir
01 Haziran 2022, 01:04
qha muhabir
01 Haziran 2022, 01:04

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, Ukrayna-Rusya Savaşı’nda, barışçıl girişimlerinden dolayı Türkiye’ye teşekkür etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’nın Ukrayna’ya savaşında Türkiye’nin çabaları hakkında konuştu. Genel Sekreter Gutterres, Türkiye’nin arabuluculuk girişimleri sebebiyle son derece minnettar olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujjarric, Ukrayna’dan tahıl ihracatı ve Karadeniz’deki mayınlar konusundaki girişimlere verdiği desteği nedeniyle Türkiye’ye teşekkür etti. Dujarric, “Genel Sekreter, Karadeniz’deki durumun çözümüne ve Genel Sekreter’in çabalarına destek verdiği için Türkiye’ye son derece minnettar” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tahıl taşıyan gemilerin savaş bölgesinden çıkarılması için ve Rusya’nın Karadeniz’e bıraktığı serseri mayınların temizlenmesi konusunda yardımcı olmaya çalıştığını söylemişti. Mayınların 1-2 hafta içinde temizlenebileceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Ukrayna, buradan Rus savaş gemilerinin Odesa limanlarına girmesini istemiyor. Rusya da bu koridordan yük taşıyacak gemilerin Ukrayna’ya silah taşımasını istemiyor. Tüm bunlardan nasıl emin olacaklar? Bir denetim mekanizması da olması lazım. Dün akşam Sayın Vladimir Putin’in de Volodımır Zelenskıy’ın da bu konuda iş birliği yapabileceğini öğrenmiş olduk” açıklamasında bulunmuştu.