BM ile Libya hükumeti arasında güvenlik alanında yeniden iş birliği tesisi

13 Temmuz 2020, 14:41

Birleşmiş Milletler, Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükumeti ile güvenlik alanında destek proje ve programlarının yeniden başlaması için anlaşma yapıldığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonunun (UNSMIL) açıklamasına göre, misyonun Başkan Yardımcısı Stephanie Williams’ın başında olduğu güvenlik uzmanları ile Libya hükumeti İçişleri Bakanı Fethi Başağa’nın başında olduğu heyetler sanal ortamda toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, güvenlik alanında silah bırakma, tutukluların serbest bırakılması ve rehabilitasyon konuları ele alındı.

“UNSMİL, LİBYA MAKAMLARINA DESTEĞE HAZIR”

Açıklama ile güvenlik alanında destek proje ve programların yeniden başlaması için Libya hükumeti ile anlaşma yapıldığı duyurulurken, UNSMİL‘in Libya makamlarına gerekli tüm desteği vermeye hazır olduğuna, güvenlik alanında başarı için yerel ve uluslararası çabaların koordinesindeki önemine dikkat çekildi.

Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa ise konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Vatandaşların refahı ve güvenliği için Libyalıların yönetiminde kapsamlı ve milli bir çerçevede yerli bir tasarımda olması gereken bu programı sürdürmeye kararlıyız.” dedi.

Tarafların söz konusu destek programı ve projelerine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

BM
işbirliği
Libya hükumeti
Bunlara da bakın: