BM Genel Sekreteri: İstanbul'daki tahıl zirvesi, küresel açlığı hafifletmek için umut ışığı oldu

Ekonomi
qha muhabir
14 Temmuz 2022, 11:56
qha muhabir
14 Temmuz 2022, 11:56

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İstanbul’da gerçekleşen tahıl koridoru toplantısını bir umut ışığı olarak nitelendirdi ve çabalarından dolayı Türkiye’ye teşekkür etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 13 Temmuz 2022 tarihinde New York’taki BM Genel Merkezi’nde gazetecilere tahıl koridoru toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İstanbul’da, Ukrayna gıda ürünlerinin Karadeniz üzerinden güvenli şekilde ihraç edilmesini sağlamak için kararlı bir adım atıldığını vurgulayan Guterres, Türkiye hükumetine görüşmeleri gerçekleştirmek için gösterdiği olağanüstü çabaları ve ilerlemedeki önemli rolünden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

TOPLANTI, KAPSAMLI BİR ANLAŞMA YOLUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM

Tahıl koridoru toplantısını değerlendiren Guterres, “Bugün, insanların acılarını dindirmek, dünyadaki açlığı hafifletmek, gelişmekte olan ülkeleri desteklemek ve istikrarı sağlamak için bir umut ışığımız var. Bu, kapsamlı bir anlaşma yolunda önemli ve temel bir adım” ifadelerini kullandı.

Bugün İstanbul’dan gelen umut, bize diyaloğun önemini gösteriyor” diyen Genel Sekreter, “Bu umut ışığından ilham alarak barış için çok ihtiyaç duyulan, müzakerelerle bir çözüme giden yolu aydınlatmaya yardımcı olalım” şeklinde konuştu.

Rusya’nın ablukası nedeniyle Ukrayna limanlarında tutulan tahılların sevkiyatı için Türkiye 13 Temmuz’da İstanbul’da kritik bir toplantıya ev sahipliği yapmıştı. BM çatısı altında bir araya gelen Türkiye, Ukrayna, Rusya heyetleri, tahıl koridoru konusunu görüşmüşlerdi.