Bişkek'te bir trafik polisi tartıştığı vatandaşı silahla öldürdü!

Güncel
Ömer Kaya
31 Ağustos 2021, 14:35
Ömer Kaya
31 Ağustos 2021, 14:35

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 27 Ağustos 2021 tarihinde trafik polisinin tartıştığı bir vatandaş vurularak öldürüldü. Polis devriyesinin silahla yaraladığı Cengiz Abdırev’in cenazesi ertesi gün defnedildi.

Bişkek’te trafik polisi tartıştığı sürücüyü silahla yaralayarak öldürdü. Olayın yaşandığı gece kameralara yansıyan görüntülerin açığa çıkması ve ailenin polislerden şikayetçi olması üzere İçişleri Bakanlığı, Cengiz Abdırev davasına ilişkin soruşturmanın, Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi (İstihbarat) tarafından yürütüldüğünü ve tüm yetkililerin soruşturmaya tam olarak yardımcı olacağını söyledi.

KIRGIZİSTAN’DA BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, Trafik polisinin yanında duran Cengiz Abdırev tabancasını çıkararak ateş açması görüntülerde kaydedildi. Polisin bu davranışı kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Olaylı gecenin ardından suça karışan polisler gözaltına alındı.

Bişkek polisinin olay üzerine gece yayımladığı mesaja önce öldürülen kişinin polislerin silahını almaya çalıştığı ifade edilmişti. Fakat saatler içerisinde başlayan soruşturmada ve güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde olayın farklı olduğuna ve polisin keyfi bir şekilde silah çekerek Cengiz Abdırev’i öldürdüğü göründü. Oalaya ilişkin 3 ceza davası açılırken 2 polis memuru görevi kötüye kullanmaktan soruşturma bitene kadar gözaltında kalacağı iletildi.

Batuhan Ateş/ Kırgızistan