Birleşmiş Milletler: Ukrayna'da en az 4 bin 253 sivil hayatını kaybetti

Güncel
Anife Bilal
08 Haziran 2022, 11:31
Anife Bilal
08 Haziran 2022, 11:31

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında ölen sivilleri kayda geçirmeye devam ediyor. BM’nin yayımladığı son verilere göre, Ukrayna’da en az 4 bin 253 sivil hayatını kaybetti, 5 bin 141 sivil yaralandı. 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından 7 Mayıs 2022 tarihinde yapılan açıklamada, 24 Şubat’tan 6 Haziran’a kadar tespit edilebilen sivil kayıplara ilişkin yeni veriler paylaşıldı. BMMYK’nin açıklamasında, 3 aydan  uzun süredir devam eden Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna’da en az 4 bin 253 sivilin hayatını kaybettiği bildirilirken, ölenler arasında bin 617 erkek, bin 64 kadın, 100 kız çocuğu ve 105 erkek çocuğunun ayrıca cinsiyeti belirlenmemiş 67 çocuk ve bin 300 yetişkinin yer aldığı belirtildi.

Bununla birlikte, toplamda en az 5 bin 141 sivilin Rus saldırılarından dolayı yarandığı aktarıldı. Açıklamaya göre yaralılar arasında bin 44 erkek, 716 kadın, 118 kız çocuğu ve 145 erkek çocuğu ayrıca şimdilik cinsiyeti belirlenmemiş 170 çocuk ve 2 bin 948 yetişkin yer alıyor.

BMMYK: GERÇEK RAKAMLAR DAHA YÜKSEK

BMMYK, Ukrayna’nın İzyum ve Mariupol gibi yoğun çatışmaların devam ettiği bölgelerinde verilerin düzgün bir şekilde toplanamadığı için gerçek rakamların daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.