Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss: Rusya müzakereleri dikkatleri başka yöne çekmek için kullanıyor

Güncel
Anife Bilal
19 Mart 2022, 20:04
Anife Bilal
19 Mart 2022, 20:04

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya’nın Ukrayna ile yaptığı müzakereleri daha büyük saldırılarına hazırlanmak için bir “sis perdesi” olarak kullandığını ifade etti. Truss, “Müzakere yapmak isteyen ülke sivilleri bombalamaz.” diye kaydetti.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya ile Ukrayna arasında yapılan müzakereleri değerlendirdi. Birleşik Krallık merkezli The Times gazetesine konuşan Truss, Rusya’nın müzakereleri yeni “korkunç vahşetleri” ve savaş suçlarını hazırlamak için bir oyalama taktiği olarak kullandığını söyleyerek, “Ruslar hep yalan söyledi. Korkarım ki müzakereler dikkatleri başka yöne çekmek ve sis perdesi yaratmak için sıradaki bir girişimdir.” dedi.

Müzakerelerle ilgili bir beklentinin olmadığını belirten Bakan, “Rus güçlerinin geri çekildiğini veya masaya ciddi bir teklifin yatırıldığını görmüyoruz. Bir ülke müzakereler konusunda ciddiyse, aynı gün ayrım gözetmeksizin sivilleri bombalamaz.” diye vurguladı.

MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Savaşı sonlandırma ile ilgili müzakereler Ukrayna-Rusya heyetleri arasında neredeyse her gün video formatında devam ediyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy konuya ilişkin 17 Mart 2022 gecesi yaptığı açıklamada, “Müzakerelerdeki önceliklerim kesinlikle açık: savaşın sona ermesi, güvenlik garantileri, egemenlik, toprak bütünlüğünün geri kazanılması, ülkemiz için gerçek garantiler, ülkemiz için gerçek koruma.” ifadelerini kullandı.