Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson istifa ediyor!

Güncel
qha muhabir
07 Temmuz 2022, 12:06
qha muhabir
07 Temmuz 2022, 12:06

Birleşik Krallık’ta hükumet yetkililerin peş peşe gelen istifalarının ardından basında Başbakan Boris Johnson’ın istifa edeceği duyuruldu.

Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın istifasının ardından hükumette ipler gerilmişti. Ülke genelinde medyada Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın da istifa edeceğini duyuruldu. İngiltere’de yayın yapan ITV kanalı, Boris Johnson’ın Kraliçe 2. Elizabeth’i de telefonla aradığını açıklandı.

İstifa baskısı altında olan Başbakan Johnson söz konusu duruma ilişkin olarak açıklama yapacak. Başbakan Johnson dün istifa etmeyeceğini duyurmuştu. Johnson, “Benim görevim yola devam etmek. Hükumetin yola devam etmesinin imkansız hale geldiğini hissetseydim giderdim” demişti.

Önceki gün kabineden ilk istifa eden Maliye Bakanı Sunak’ın yerine getirilen Nadhim Zahawi dahil kabineden üst düzey isimler, Johnson’a istifa çağrısında bulundu. Johnson’ın en yakın çalıştığı bakanlardan İçişleri Bakanı Priti Patel de Başbakan’a istifa etmesini tavsiye etmişti.

Johnson yeni lider seçilene kadar görevde kalmaya devam edecek.

BORİS JOHNSON KİMDİR?

Osmanlı Devleti’nin son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal’in torunu olan Stanley Johnson’ın oğlu olan Boris Johnson, Britanyalı muhafazakâr bir politikacıdır.

Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra The Times gazetesinde kariyerine başladı. Daha sonra editör asistanı olduğu The Daily Telegraph’a geçti. 1999’da The Spectator’da editör oldu. 2001 Genel Seçimlerinde Avam Kamarasına seçildi ve ülkenin önde gelen siyasetçileri arasında yerini aldı.

İngiltere Muhafazakâr Parti’nin Henley milletvekili iken girdiği yerel seçimlerde, 1 Mayıs 2008 tarihinde Londra Belediye Başkanı seçildi ve 2016 yerel seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü.

13 Temmuz 2016 tarihinde David Cameron’un yerine başbakan olan Theresa May tarafından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi. Johnson, May’in istifası sonrasında 2019’dan beri başbakanlık görevini üstleniyor.