Biden: Köşeye sıkışan Rusya, Ukrayna'da hipersonik füze kullandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mart 2022, 05:20
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mart 2022, 05:20

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya yönelik haksız işgal saldırılarını aralıksız sürdüren Rusya’nın köşeye sıkıştığını ve Ukrayna’da hipersonik füze kullandığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, 21 Mart 2022 tarihinde ülkesindeki işletmelerle ve şirketlerin 238 üst yöneticisi (CEO) ile Beyaz Saray’daki yuvarlak masa toplantısında buluştu. Rusya-Ukrayna savaşı kapsamında atılan adımları görüşen Biden, CEO’lara Ukrayna konusunda attıkları adımlar için teşekkür etti. ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hiçbir zaman NATO ülkelerinin bu kadar birlik olabileceğini düşünemediğini ifade etti.

NATO’nun hiçbir zaman olmadığı kadar birlik halinde olduğunu vurgulayan Biden, bunun en büyük nedeni ise Putin olduğunun altını çizdi. Biden, ABD’li şirketlerin, Ukrayna’ya saldıran Rusya’ya yönelik yaptırımlar kapsamında faaliyetlerini durdurmasının büyük bir fark yarattığının önemine dikkat çekti. Öte yandan Biden, ayrıca ABD’nin Ukrayna’ya son 1 yıl içinde 2 milyar dolarlık savunma yardımı sağladığını da belirtti.

BİDEN: RUSYA KÖŞEYE SIKIŞTI

Rus işgaline direnen Ukrayna ordusunun işgalci Rusya’nın tanklarını ve helikopterini vurduğunu ve işgalci Rus ordusunu mahvettiğini vurgulayan Biden, şu ifadelere dikkat çekti:

“Rusya Ukrayna’da hipersonik füze kullandı. Bu, yapabilecekleri tek şeydi. Bu bir dolaylı silah. Bunun tek farkı ise durdurulmasının neredeyse imkansız olması. Rus ordusunun bunu kullanmasının bir nedeni vardı. Şu anda köşeye sıkıştı. Putin bu derece güç ve birliği öngöremedi.”

Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal ve biyolojik silah bulunduğu iddialarını da yalanlayan Biden, Rusya’nın iddialarının Ukrayna’da bu silahları kullanmak için bahane olabileceği dikkat çekti. Biden, Rusya’nın daha önce de siber saldırılar düzenlediğine işaret ederek, Rusya’nın bu saldırıları tekrarlayabileceğini belirtti.