Beyoğlu’nda Ukrayna Sinema Günleri heyecanı

29 Kasım 2019, 14:06

Türkiye ve Ukrayna’nın dostluk ilişkilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen “Ukrayna Sinema Günleri” İstanbul Beyoğlu’nda başladı.

Beyoğlu Belediyesi ile Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğinde Cinemo Grand Pera sinema salonunda gerçekleştirilen etkinliğin açılışına, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman’ın yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.

MUHSİN ERTUĞRUL’UN “TAMİLA” FİLMİ GÖSTERİLDİ

Yoğun ilgi gören etkinliğin açılışı, Türk yönetmen Muhsin Ertuğrul’un çektiği ve Ukrayna için büyük öneme sahip olan ”Tamila” filmi ile gerçekleştirildi.

”AYNI COĞRAFYAYI, AYNI DENİZİ PAYLAŞAN İKİ ÜLKENİN İNSANLARIYIZ”

Başkan Yıldız, konuşmasında ”Başkonsolos ile yaptığımız görüşmede kültür, sanat, turizm ve ticaret anlamında ne yapabileceğimizi konuştuk. İlk adımı Türkiye’de sinemanın kalbi olan Beyoğlu’nda ‘Ukrayna Sinema Günleri’ olarak başlatmayı uygun gördük. Sanat, duygu ve düşüncenin en ahenkli ifade ediş şeklidir. Duygu ve düşünceleri birbirine yakın olan, aynı coğrafyayı, aynı denizi paylaşan iki ülkenin insanlarıyız. Dolayısıyla ortak duyguyla izlenecek filmlerimiz vardır” ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ TARİHİNDE BİR İLK

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman da, “Öncelikle bu büyük projenin ikili ilişkilerimiz tarihinde ilk defa gerçekleştirildiğini vurgulamak istiyorum. Herkesi önümüzdeki dört gün içerisinde film gösterimlerimizi izlemeye davet ediyorum. Eminim ki, bütün filmler izleyiciler tarafından beğenilecektir. Çünkü yelpazesi çok zengindir. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’a ve ekibine etkinliğimize verdiği desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

1 Aralık 2019’a kadar devam edecek olan Ukrayna Sinema Günleri’nde, modern uzun ve kısa metrajlı filmler Türk izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Türkiye
Ukrayna Sinema Günleri
Bunlara da bakın: