Belçika'da Çin'in Uygur Türklerine yönelik eylemlerini kınayan tasarı onaylandı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Aralık 2021, 09:56
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Aralık 2021, 09:56

Belçika’da Valonya-Brüksel Federasyonu Parlamentosunun Genel İşler Komitesinde Çin’in, Doğu Türkistan’daki eylemlerini kınayan tasarı onaylandı.

Belçika’da Çin’in, Doğu Türkistan’daki eylemlerini kınayan tasarı onaylandı. Fransızca konuşan topluluğun bölgesini yöneten Valonya-Brüksel Federasyonu parlamentosunun Türk milletvekillerinden Sadık Köksal’ın partisi DEFİ’den konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Köksal’ın teklif ettiği tasarının Genel İşler Komitesinde oy çokluğu ile kabul edildiği aktarıldı.

ÇİN’İN EYLEMLERİ KINANMALI

Öte yandan açıklamada, kültürel ve dini ifade özgürlüklerinin yanı sıra insanlık onurunu da zedeleyen eylemlerin karşısında durmanın önemine dikkat çekilirken, “Bu tasarı, Çinli yetkililerin Uygur halkına yönelik baskısını mümkün olduğunca katı bir şekilde kınamayı ve aynı zamanda Belçika’nın çeşitli hükumetlerini Çin rejiminin suistimalleri karşısında daha kararlı davranmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.” ifadelerine yer verildi.

AA’nın dün aktardığı habere göre Milletvekili Köksal’ın “Çin hükumetinin eylemlerini şiddetle kınamalıyız.” ifadelerine vurgu yaptığı açıklamada, “Uluslararası toplum siyasi olduğu kadar ekonomik eylemlerini de sürdürmelidir.” denildi.