Başbakan Şmıgal: Ukrayna'nın yeniden inşa edilebilmesi için 3 aşamalı kalkınma planı uygulanması gerekiyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Temmuz 2022, 09:55
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Temmuz 2022, 09:55

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sonrası ülkesinin kalkınabilmesi için 750 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söyledi. Şmigal, Ukrayna’nın yeniden inşa edilebilmesi için 3 aşamalı kalkınma planı uygulanması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, İsviçre’nin Lugano kentindeki Ukrayna Kalkınma Konferansı’na katıldı. Başbakan Şmıgal, Rus saldırılarının Ukrayna’da oluşturduğu maddi hasara işaret etti. Savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’daki altyapı zararının 100 milyar doları bulduğunu ifade eden Şmıgal, Ukrayna’nın yeniden inşa edilebilmesi için 3 aşamalı kalkınma planı uygulanması gerektiğini söyledi.

UKRAYNA’NIN İNŞASI İÇİN 3 AŞAMALI KALKINMA PLANI

Şmıgal, ilk aşamada vatandaşların günlük yaşamının normale dönmesinin sağlanması gerektiğini belirtti. İkinci aşamada ise geçici konut edindirme, hastane ve okul inşaatlarının yapılması, üçüncü aşamada ise ülkenin kalkınma sürecinin başlamasının öngörüldüğünü kaydetti. Kalkınma planı için 750 milyar dolar gerektiğini vurgulayan Şmıgal, “Bu yenilenme planı için lazım olan parayı kim ödeyecek?” dedi.

Diğer yandan konferansta konuşan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise Ukrayna’nın savaş sonrası yaralarının sarılması ve ülke ekonomisinin yeniden inşası için AB’nin özel bir platform oluşturacağını duyurdu.

AB’DEN UKRAYNA’YA 6.4 MİLYAR DOLAR MADDİ DESTEK

AA’nın dün aktardığı habere göre Von der Leyen, savaşın başlamasından bu yana AB’nin Ukrayna’ya maddi destek bağlamında 6,4 milyar dolar gönderdiği bilgisini paylaşarak, “Daha fazla maddi destek gelecek. Orta ve uzun dönemli yeniden inşa sürecine ciddi bir şekilde ağırlık vereceğiz.” dedi. Ukrayna Kalkınma Konferansa bugün sona erecek. Konferansta Türkiye’yi Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı temsil ediyor.