Başakşehir-PSG karşılaşmasında ırkçılık damgası: Maç ertelendi!

Güncel
Ömer Kaya
08 Aralık 2020, 23:32
Ömer Kaya
08 Aralık 2020, 23:32

Başakşehir ve PSG arasında bugün akşam oynanan maça ırkçılık gölgesi düştü. Dördüncü hakem, Pierre Webo’ya “negro” dedi. İki takım, ortak kararla sahadan çekildi.

Paris Saint Germain (PSG) ve Medipol Başakşehir arasında oynanan maçta, Şampiyonlar Ligi tarihinde eşine az rastlanacak bir olay meydana geldi. Bugün gerçekleşen müsabakanın dördüncü hakeminin, yardımcı antrenör Webo’ya ırkçı söylemde bulunduğu ileri sürüldü. Irkçı söylemlerden dolayı Başakşehir ve PSG takımları sahadan çekilme kararı aldı.

BAŞAKŞEHİR-PSG MAÇI NEDEN ERTELENDİ? HAKEM WEBO’YA “NEGRO” MU DEDİ?

Şampiyonlar Ligi H Grubu’nda oynanan maçın 14. dakikasında Başakşehir’in yardımcı antrenörü Pierre Webo kırmızı kart gördü. Kırmızı kartın ardından Medipol Başakşehir Kulübü “Yardımcı antrenörümüz Pierre Webo’ya ırkçılık yapıldı ancak Webo oyundan atıldı. Oyun bir süredir durmuş vaziyette” açıklamasını yaptı.

BAŞAKŞEHİR VE PSG SAHADAN ÇEKİLDİ

Gergin başlayan maçta, Başakşehir’in iki futbolcusuna çıkan sarı kartların ardından teknik direktör Okan Buruk’un yardımcısı Webo, 4. hakemin uyarısıyla kırmızı kart gördü. Ancak Webo, 4. hakemin kendisine ırkçılık yapıldığını iddia etti. Demba Ba sinirli bir şekilde 4. hakeme itirazda bulundu ve ırkçılık yaptığını belirtti. Saha kenarında yaklaşık 9 dakika boyunca süren görüşmelerin ardından Başakşehir soyunma odasına gitti. Başakşehir’in sahadan çekilmesinden sonra PSG ve hakem ekibi de soyunma odasına gitti.

BAŞAKŞEHİR- PSG MAÇININ DÖRDÜNCÜ HAKEMİ SEBASTİAN COLTESCU’DAN WEBO’YA IRKÇI SÖZLER

Olayların odağındaki isim olan maçın dördüncü hakemi Romanyalı Sebastian Coltescu’nun Pierre Webo için “Atın şu negroyu” şeklinde ırkçı bir ifade kullandığı ileri sürüldü.

SPOR MUHABİRİ O ANLARI ANLATTI!

Olay anını anlatan BeIN Sports muhabiri Gürler Akgün’ün canlı yayına bağlanarak şunları söyledi:

“4. hakemin ağzından ırkçı ifade söyledi. Webo, itirazda bulundu ve kendisine ne söylediğini bağırdı. Okan hoca çılgına döndü adeta. Neymar başta olmak üzere PSG oyuncuları o noktaya geldi. Özellikle Demba Ba saha kenarından çıkıp şiddetli tepki göstererek hakemlerle konuştu. Hakem dörtlüsü UEFA delegesiyle görüşme yaptı.”

BAŞAKŞEHİR’DEN “NO TO RACİSM” PAYLAŞIMI

Başakşehir kulübü, sosyal medya hesabı üzerinden ırkçı ifadelere karşı “no to racism” notunu paylaştı.

GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ: 4. HAKEM SAHAYA ÇIKARSA BİZ ÇIKMAYACAĞIZ

Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, “Maçın 4. hakemi sahaya çıkarsa biz çıkmayacağız. Başakşehir Kulübü olarak sonuçlarına katlanırız. Buna duyarsız kalamayız. UEFA’nın dünyanın herkesin önünde hakem Webo için ‘Negro’ ifadesini kullanıyor. Eğer 4. hakem saha dışına atılırsa maça çıkacağız” ifadelerini kullandı.