Balkan ülkelerini ziyaret eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, kardeş ülke Bosna Hersek’te

Güncel
qha muhabir
17 Haziran 2022, 23:03
qha muhabir
17 Haziran 2022, 23:03

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkan ülkelerine resmi ziyaretlerde bulunuyor. Bakan Çavuşoğlu, bugünkü durağı Bosna Hersek’te temaslarda bulundu. Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in kabrini ziyaret eden Çavuşoğlu, Bosna Hersek Yüksek temsilcisi Christin Schmidt ile görüştü. Çavuşoğlu, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Ukrayna’daki savaşa değinerek, “Ukrayna’nın egemenliği ile ilgili olarak sağlam bir duruş sergiledik, tam bağımsızlıklarını istedik. Biz dünyaya bütün ülkelerin egemenliğini ve bağımsızlığını korumamız gerektiğini gösterdik.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ikili ilişkiler ve güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldığı görüşmeler için Balkan ülkelerini ziyarette bulunuyor. Bakan Çavuşoğlu, 19 Haziran’da sona erecek resmi ziyaretleri çerçevesinde bugün Bosna Hersek’e gitti. Çavuşoğlu sosyal medya paylaşımında, “Birliğine, istikrarına ve toprak bütünlüğüne her zaman destek verdiğimiz kardeş Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’dayız” ifadelerine yer verdi. Çavuşoğlu, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic ile görüştü.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, ALİYA İZZETBEGOVİÇ’İN KABRİNİ ZİYARET ETTİ

Görüşmenin ardından Kovaiçi Şehitliği’ni ziyaret eden Bakan Çavuşoğlu, Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in kabrinde dua etti. Sosyal medya hesabından da paylaşım yapan Çavuşoğlu, İzzetbegoviç’in sözlerini anımsatarak, “(Bizi toprağa gömmeye çalıştılar fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı) Kovaçi Şehitliği’nde, Boşnak halkının özgürlük mücadelesinin önderi Bilge Kral Aliya İzetbegoviç’in kabrini ziyaret ettik. Bosna-Hersek’in tüm kahraman şehitlerini saygı ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Resmi temaslarda bulunan Çavuşoğlu, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christin Schmidt ile yaptığı görüşmenin ardından Bosna Hersek’in istikrarını ve bütünlüğünü desteklediklerini vurguladı. Bakan Çavuşoğlu, “Sizin liderliğiniz önemli ve Bosna Hersek’teki barış ve istikrar için önemli bir rolünüz var” yorumunu yaptı.

Image

“TÜRKİYE, UKRAYNA’DAKİ KANI DURDURMAYA ÇALIŞIYOR”

Bosna Hersek’te bulunan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin mezuniyet törenine katılan Çavuşoğlu burada konuşma yaptı. Çavuşoğlu, “Saraybosna halkı barışın önemini iyi biliyor. Girişimci ve insani politikamızla her şeyden önce barışa yatırım yapıyoruz. Çabalarımız, Ukrayna’daki kan dökümünü durdurmaya çalışıyor. Savaşın ilk gününden bu yana her zaman diplomasiyi konuşturmaya çalıştık. Ukrayna’nın egemenliği ile ilgili olarak sağlam bir duruş sergiledik, tam bağımsızlıklarını istedik. Biz dünyaya bütün ülkelerin egemenliğini ve bağımsızlığını korumamız gerektiğini gösterdik. Bu çatışmanın diyalog ve müzakerelerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Daha fazla masum can kaybetmeden adil bir barış gerekiyor” dedi. Bosna Hersek’in zor günler atlattığını dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye’nin her zaman destek vereceğini belirtti.

Çavuşoğlu’nun resmi ziyaretleri yarın Bosna Hersek’te devam edecek.