Bakü’de Karabağ Zaferi kutlamaları başladı

Güncel
Ömer Kaya
03 Kasım 2021, 14:17
Ömer Kaya
03 Kasım 2021, 14:17

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de zafer panayırı kuruldu. Bugün başlayan etkinliklerde, İkinci Karabağ Savaşı’ndan zaferle ayrılan Azerbaycan ordusuna ait zırhlı araçlar ve teçhizatlar ile zaferle ilgili gösteriler düzenlendi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Karabağ zaferinin 1. Yılın anma etkinlikleri kapsamında ‘’Zafer Panayırı’’ düzenlendi. Etkinlik alanındaki meydanda Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan ordusu tarafından kullanılan zırhlı araçlar, silah ve teçhizatlar sergilendi.

Panayırda çeşitli etkinlik ve gösterilerin yanında kitap, gıda ürünleri ve hediyelik eşyaların satışı gerçekleşti. Pehlivanların da ağır taşlarla geleneksel gösteriler sergilediği panayıra başta çocuklar ve gençler olma üzere halk büyük ilgi gösterdi.

Etkinlik gelirinin şehit ve gazi aileleri için Azerbaycan devleti tarafından kurulan Yaşat Fonu’na aktarılacağı panayır, 9 Kasım’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

AZERBAYCAN’IN TARİHİ KARABAĞ ZAFERİ’NİN BİRİNCİ YIL DÖNÜMÜ

GÜN GÜN İKİNCİ KARABAĞ SAVAŞI’NDA NELER YAŞANDI?

Kırım Haber Ajansı (QHA), Azerbaycan’ın 27 Eylül’den 10 Kasım’a kadar sürdürdüğü tarihi Karabağ Harekatının kırılma noktalarını gün gün takip etti. Azerbaycan’ın nihai zaferiyle sonuçlanan çatışmalarda, Ermenistan’ın hiçbir ateşkes anlaşmasına uymayarak sivillere saldırıları da unutulmadı. Azerbaycan’ın tarihi Karabağ harekatı videosunda, savaşın hafızalara kazınan anlarını izleyeceksiniz. İşte o video:

Azerbaycan’ın yaklaşık 30 yıl Ermeni işgali altında kalan topraklarını kurtarmak için başlattığı harekat, 1 yıl önce 27 Eylül’de başladı. 44 günde gelen büyük bir zaferle işgal altındaki Karabağ topraklarının büyük bölümü kurtarıldı.

Ermenistan’ın Karabağ’ı işgali Azerbaycan için hiç kapanmayan bir yaraydı. Ama bununla da yetinmeyen Erivan, geçen yıl “Yeni savaşlar, yeni topraklar” politikasını benimsediğini açıkladı. Ardından da 12 Temmuz 2020’de, hem Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının, hem Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun geçtiği stratejik Tovuz’a saldırdı. Bu saldırı Azerbaycan’ı ayağa kaldırdı.

TÜRKİYE AZERBAYCAN’A TAM DESTEK VERDİ

Türkiye’nin en üst seviyeden tepkisi, Azerbaycan’la başlattığı ortak tatbikatla sürdü. Azerbaycan ordusunun haberleşme ve uydu sistemleri yenilendi. Envanterine ASELSAN ve ROKETSAN’dan alınan akıllı mühimmatlar girdi. Bölgede keşif, tespit ve sınır güvenliği için de Türkiye’den SİHA’lar satın alındı.

ZAFERE GİDEN YOL

Azerbaycan ordusu teyakkuza geçti. Ancak 22 Eylül 2020’de Ermeni güçler bir kez daha Tovuz’a saldırdı. Artık tahammül sınırı aşılmıştı. TRT’nin aktardığına göre, Azerbaycan ordusu 27 Eylül sabahı cephe hattı boyunca harekat başlattı. Harekatın hemen başında 3 bin 500 metre yükseklikteki stratejik Murov Dağı zirvesi Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçti.

KARABAĞ ÇEVRESİNDEKİ BÖLGELER BİRER BİRER İŞGALDEN KURTARILDI

Ermenistan, bu süreçte sık sık sivilleri hedef aldı. Gence ve Berde’ye yapılan saldırılarda onlarca sivil hayatını kaybetti. Azerbaycan ordusu ise Karabağ çevresindeki bölgeleri birer birer işgalden kurtardı.

TÜRK SİHA’LARININ BÜYÜK BAŞARISI

Azerbaycan’ın Türkiye’den satın aldığı SİHA’lar sahada dengeleri değiştirdi. 8 Kasım’da Şuşa’nın işgalden kurtarılması bir dönüm noktası oldu. Ermeni güçlerin savaşma iradesi kırıldı. Bir gün sonra da Rusya arabuluculuğunda Azerbaycan ve Ermenistan arasında ateşkes anlaşması imzalandı.