Bakanı Akar: Boğazlarda, deniz trafiğine karşı hiçbir sorun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz

Güncel
qha muhabir
15 Nisan 2022, 22:57
qha muhabir
15 Nisan 2022, 22:57

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna’daki sivillerin tahliyesi için her türlü desteğin sağlanabileceğini, Türkiye’ye ait uçak ve ticari gemilerin Türkiye’ye intikalleri için koordinasyonunun sürdüğünü, Boğazlarda trafiğe karşı hiçbir sorunun kalmadığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 15 Nisan 2022 tarihinde, Kayseri Uçak Fabrikası adlı kitabın 2. Hava Bakım Fabrikası Müdürlüğünde düzenlenen tanıtım etkinliğine katıldı ve konuşmasında Ukrayna’daki gelişmeler, sivillerin tahliyesi ve mayınlar konusuna değindi.

Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygıyı daima dile getirdiğini hatırlatan Akar, daha fazla can kaybı yaşanmaması, huzur ve istikrarın temini için bir an önce ateşkes ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

AKAR: SİVİLLERİN TAHLİYESİ İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLAYABİLİRİZ

Türkiye’nin Ukrayna’daki Türk vatandaşlarının ve diğer sivillerin bölgeden güvenli bir şekilde tahliyesi için gemi dahil her türlü desteği sağlayabileceğini baştan beri söylediğini belirten Akar, ilaveten gemilerin giderken insani yardım malzemesi götürmesinin de planlandığını söyledi.

AKAR: UÇAK VE GEMİLERİMİZİN İNTİKALLERİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Diğer taraftan Ukrayna’da bulunan Türkiye’ye ait A400M uçakları ile ticari gemilerin de Türkiye’ye bir an önce emniyetle intikalleri için ilgili makamlarla koordinasyonlu çalışmaların sürdüğünü söyleyen Akar, “Bu faaliyetlerden sorumlu Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanları ve karargahları ile her seviyede muhataplarımızla temaslarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

AKAR: BOĞAZLARDA TRAFİĞE KARŞI HİÇBİR SORUN OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ

Mayın avlama gemileri, deniz karakol uçakları, İHA’lar, helikopterler ve diğer unsurlar aracılığıyla sürüklenen mayınlarla ilgili gerekli tedbirlerin alındığını belirten Akar, “Mücadelemizi aralıksız sürdürüyoruz. Şu anda boğazlarımızda, oradaki deniz trafiğinde hiçbir sorun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu mayınların nereden geldiği ve kaynağına yönelik çeşitli iddialar mevcut. Tüm ihtimalleri değerlendirerek konuyu hassasiyetle inceliyor, gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi.