Bakan Çavuşoğlu: Türk milleti olarak tüm imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanındayız

13 Temmuz 2020, 15:06

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Haber kanalında katıldığı programda, gündeme dair bir dizi açıklamalarda bulundu. Ermenistan’ın Azerbaycan sınırına yönelik saldırılarına da değinen Çavuşoğlu, Ermenistan’a sert tepki gösterdi.

“ERMENİSTAN AKLINI BAŞINA TOPLASIN”

Ermenistan’ın, sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine yönelik saldırısına ilişkin Çavuşoğlu, “Elbette Azerbaycan ordusu gereğini yaptı ve bu saldırıları püskürttü. Buradan şunu görüyoruz, Ermenistan özellikle işgal ettiği topraklardan, dikkati başka yerlere çekmek istiyor yeni çatışma alanları oluşturarak.” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın şu ana kadar hiçbir çözüme yanaşmadığına dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, “Ermenistan’ın yaptığı kabul edilemez. Aklını başına toplasın. Azerbaycan yalnız değildir. Biz Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti olarak tüm imkanlarımızla Azerbaycan’ın yanındayız.” dedi.

AZERBAYCAN MEVZİSİNE ERMENİ SALDIRISI

12 Temmuz 2020 tarihinde Azerbaycan-Ermenistan sınırında Ermenistan’ın top atışıyla başlattığı bir çatışma meydana geldi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklama ile Ermenistan ordusunun sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışı gerçekleştirdiği aktarıldı. Açıklamada, bölgede çatışmanın sürdüğü, iki taraftan da can kayıplarının olduğu kaydedildi. Azerbaycan güçlerinin karşılık vermesiyle Ermenistan askerlerinin ağır kayıplarla geri çekildiği, Azerbaycan ordusundan 2 askerin şehit olduğu, 5 askerin de yaralandığı bildirildi.

Azerbaycan
Ermenistan
Mevlüt Çavuşoğlu
Bunlara da bakın: