Azerbaycan'da 2. Karabağ Savaşı'nın şehitlerini andı

Güncel
Ozan Barış Erim
27 Eylül 2021, 15:36
Ozan Barış Erim
27 Eylül 2021, 15:36

Azerbaycan’da, Ermenistan’ın işgali altındaki toprakların kurtarılması için 27 Eylül 2020’de başlatılan 44 günlük savaşın birinci yılında şehitler anıldı.

“Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla Azerbaycan’da ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ulusa sesleniş konuşması yaparak, şehitleri rahmet ve minnetle yad ettiğini bildirdi. AA’nın aktardığına göre, zaferi kendilerine bahşeden kahraman asker ve subaylar ile gurur duyduğunu vurgulayan Aliyev, onların kahramanlığının, şecaatinin ve fedakarlığının artık destana dönüştüğünü kaydetti.

ALİYEV: TÜRKİYE’NİN VERDİĞİ DESTEĞİ UNUTMAYACAĞIZ

Aliyev, konuşmasında Türkiye’nin desteğinden de bahsederek, “44 gün boyunca bize en çok destek olan kardeş Türkiye’ye, en derin şükranlarımı sunuyorum. Kardeş Türkiye ve kardeş Türk halkı, savaşın ilk saatlerinden itibaren Azerbaycan ile dayanışma içinde oldu, destek gösterdi. Türk yöneticiler ve aziz kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar, bize büyük siyasi destek verdi, bize ilave güç verdi ve bunu asla unutmayacağız. 44 günlük Vatan Savaşı, Türkiye ile Azerbaycan’ın birliğini bir kez daha dünyaya gösterdi.” ifadesini kullandı. Yerel saatle 12.00’de şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu boyunca Hazar Denizi kıyısındaki gemiler ile metro trenleri ve otobüsler korna çaldı.

ŞEHİTLER İÇİN YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ

Bakü’deki yürüyüşe Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva da katıldı. Cumhurbaşkanı Aliyev bir şehit subayın resmi bulunan pankart taşırken, eşi Ermenistan’ın füze saldırısında hayatını kaybeden bir bebeğin pankartını taşıdı. Askerler de ellerinde şehitlerin resmi bulunan pankartlarla Cumhurbaşkanı Aliyev’in arkasından yürüdü. Aliyev, yürüyüş sonrasında Vatan Savaşı Anıtı ile Zafer Müzesi’nin temelini attı. Ülkedeki tüm cami, kilise ve sinagoglarda, 2. Karabağ Savaşı’nda vatan için canlarını veren şehitler için dualar edildi.