Azerbaycan ve Ermenistan sınır belirleme komisyonları ilk toplantısını yaptı

Güncel
Ömer Kaya
25 Mayıs 2022, 03:50
Ömer Kaya
25 Mayıs 2022, 03:50

Azerbaycan, İkinci Karabağ Zaferi’nin ardından tartışmalı hale gelen Ermenistan ile olan resmi sınır meselesini çözmek için komisyon kurulacağını açıklamıştı. Bugün heyetler arasında ilk ortak toplantı yapıldı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından bu konuda yapılan açıklamada tarafların bir dizi konuyu görüştüğü belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında geçen hafta Brüksel’de düzenlenen toplantının ardından sınır meselesinde bir mutabakata varılmıştı. Bugün Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, ortak sınır komisyonunun sınırda ilk toplantısını yaptığını belirtti.

Azerbaycan ve Ermenistan sınır belirleme komisyonları ilk toplantısını yaptı

AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN HEYETLERİNDEN SINIR HATTINDA GÖRÜŞME

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ve Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mher Grigoryan başkanlığındaki heyetler, sınır hattında bir araya gelerek; ülke sınırlarına ilişkin mutabakata uygun şekilde müzakere gerçekleştirdi. Yapılan komisyon toplantısında sınır meselesine ilişkin taraflar bir dizi konuyu görüştü.

Komisyonların ortak faaliyetinin idari ve prosedür konularını müzakere eden taraflar, ikinci toplantının Moskova’da, üçüncü toplantının Brüksel’de yapılması yönünde mutabakata vardı.

AZERBAYCAN’IN TARİHİ KARABAĞ ZAFERİ: GÜN GÜN İKİNCİ KARABAĞ SAVAŞI’NDA NELER YAŞANDI?

Kırım Haber Ajansı (QHA), Azerbaycan’ın 27 Eylül’den 10 Kasım’a kadar sürdürdüğü tarihi Karabağ Harekatının kırılma noktalarını gün gün takip etti. Azerbaycan’ın nihai zaferiyle sonuçlanan çatışmalarda, Ermenistan’ın hiçbir ateşkes anlaşmasına uymayarak sivillere saldırıları da unutulmadı. Azerbaycan’ın tarihi Karabağ harekatı videosunda, savaşın hafızalara kazınan anlarını izleyeceksiniz: