Azerbaycan, Uluslararası Adalet Divanı’nda Ermenistan’a bir dava daha açmaya hazırlanıyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
17 Eylül 2021, 16:12
Ömer Cihad Kaya
17 Eylül 2021, 16:12

Azerbaycan, Ermenistan’ın Karabağ’daki işgal süreci ve II. Karabağ Savaşı boyunca işlediği uluslararası hukuk ihlallerini Uluslararası Adalet Divanı’na götürmeyi planlıyor.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva, Azerbaycan halkına karşı işlenen uluslararası insan hakları ihlallerini, uluslararası mahkemelere götürüleceğini bildirdi. Abdullayeva bugün yaptığı yazılı açıklamada, Azerbaycan’ın Ocak 2021’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Ermenistan aleyhine açtığı davaya ek olarak Ermenistan’ın yargılanması için Uluslararası Adalet Divanı‘na başvuruda bulunacaklarını belirtti.

AZERBAYCAN, ERMENİSTAN’A DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarının bir kısmını işgal etme girişimlerinin ardından Azerbaycanlılara karşı, ağır insan hakları ihlallerinin yapıldığı ve bu ihlallerin belgelendirildiğini bildiren Abdullayeva, Ermenistan’ın etnik kökenleri nedeniyle Azerbaycanlıları zorla yurtlarından etmesi, işkence yapması, öldürmesi ve kötü muamele yaptıklarının belgelerle sabit olduğunu kaydetti.

Azerbaycanın Karabağ zaferi: İşte anlaşmanın maddeleri

Abdullayeva, Ermenistan’ın Azerbaycan halkına saldırması sonucunda 1 milyondan fazla Azerbaycanlının zorla evlerinden tahliye edildiğini, Azerbaycan şehirlerinin yeryüzünden tamamen silindiğini hatırlattığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

(10 Kasım 2020’de Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan devlet başkanlarının imzaladığı) üçlü bildirinin ardından Ermenistan, Azerbaycanlıların evlerine dönmesini engellemek için bir zamanlar işgal altında tuttuğu bölgelere mayın döşeyerek ve mayın haritalarını vermeyi reddederek ‘Her Türlü Irk Ayrımcılığının Tasfiye Edilmesine Dair Uluslararası Sözleşmesi’ni ihlal etmeye devam etti. Biz, sözleşmenin hükümlerinin ağır ihlaline ilişkin uluslararası hukuk çerçevesinde adaleti sağlayacağız.

Öte yandan, Uluslararası Adalet Divanı, Ermenistan’ın, Azerbaycan aleyhine “Her Türlü Irk Ayrımcılığının Tasfiye Edilmesine Dair Uluslararası Sözleşme”ye ilişkin karşı dava açtığını açıkladı.

GÜN GÜN İKİNCİ KARABAĞ SAVAŞI’NDA NELER YAŞANDI?

Kırım Haber Ajansı (QHA), Azerbaycan’ın 27 Eylül’den 10 Kasım’a kadar sürdürdüğü tarihi Karabağ Harekatının kırılma noktalarını gün gün takip etti. Azerbaycan’ın nihai zaferiyle sonuçlanan çatışmalarda, Ermenistan’ın hiçbir ateşkes anlaşmasına uymayarak sivillere saldırıları da unutulmadı.

Azerbaycan’ın tarihi Karabağ harekatı videosunda, savaşın hafızalara kazınan anlarını izleyeceksiniz. İşte o video: