Azerbaycan'ın milli kahramanı Tümgeneral Polat Haşimov'un hayatını anlatan film gösterime sunuldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Mayıs 2022, 03:28
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Mayıs 2022, 03:28

İkinci Karabağ Savaşı öncesinde şehit olan Azerbaycanlı Tümgeneral Polat Haşimov’un hayatı film oldu. Azerbaycanlı milli kahraman Haşimov’un hayatını konu alan “Çeliğin Ayak İzlerinde” adlı belgesel filmin çekimleri Salnamefilm tarafından gerçekleştirildi.

İkinci Karabağ Savaşının başında Azerbaycan’ın Tovuz bölgesinde, 13 Temmuz gecesi Ermenilerle yaşanan şiddetli çatışmalarda şehit düşen Tümgeneral Polat Haşimov, Azerbaycan halkı ve sanat dünyası tarafından unutturulmuyor. Azerbaycanlı Şehit General Haşimov’un hayatını anlatan belgesel film, gösterime sunuldu. Oxu.Aze’nin aktardığına göre “Çeliğin Ayak İzlerinde” adlı belgeselin gösterimi, 4 Mayıs 2022 tarihinde saat 19:00’da Azerbaycan’daki Nizami Sinema Merkezi’nde gerçekleşti. Törene, şehit generalin ailesi, silah arkadaşları katıldı.

Azerbaycan’ın milli kahramanı Tümgeneral Polat Haşimov’un hayatını anlatan “Çeliğin Ayak İzlerinde” adlı filmin senaryosu, Salnamefilm stüdyosu tarafından kaleme alındı. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Zamin Mammadov üstlenirken filmin çekimleri, Azerbaycan’ın Bakü ve Kebele şehirlerinde gerçekleşti.

TÜRK DOSTU ASKER, POLAT HAŞİMOV KİMDİR?

Azerbaycan’ın Tovuz bölgesinde Temmuz 2020’de şehit düşen askerler, Türkiye’de eğitim gören ve Türkiye dostu olarak ün kazanmışlardı. General Polat Haşimov’un adı Ermenilerle yaşanan çatışmada büyük kahramanlık gösterdiği için 2016 Nisan’da Taliç bölgesinde bir karakola verilmişti ve devlet tarafından kendisine bir ev hediye edilmişti. Ancak General Haşimov, kendisine hediye edilen evi bir şehit ailesine bağışlamıştı.

Ayrıca, Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerinin askerleri; Şehit Tümgeneral Polad Haşimov, Şehit Albay Ilgar Mirzayev, 9 Aralık’ta Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından çıkarılan bir kararname ile Azerbaycan Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünü yeniden sağlamadaki özel hizmetleri ve savaş görevlerini yerine getirmedeki cesaretlerinden dolayı “Azerbaycan Milli Kahramanları” ilan edildi.