Azerbaycan, İkinci Karabağ Savaşı'nda 2 bin 783 şehit verdi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
03 Aralık 2020, 20:28
Ömer Cihad Kaya
03 Aralık 2020, 20:28

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 27 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında devam eden İkinci Karabağ Savaşı’nda verilen şehit sayısını açıkladı. Açıklamada, savaş süresince 2 bin 783 Azerbaycan askeri şehit olduğu ve bin 245 askerin de yaralandığı belirtildi.

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’daki Ermeni işgalindeki topraklarını kurtarmak için yürüttüğü tarihi harekatta, 2 bin 783 şehit verdi. Savunma Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, Karabağ savaşında hayatını kaybeden ve yaralanan askerlerin sayısı açıklandı.

Ayrıca, şehit askerlerden henüz kimliği belirlenemeyen 103 kişinin bulunduğu bildirilirken; DNA analiziyle teşhis edilmesi için çalışmaların sürdüğü ifade edildi. Öte yandan, 100’den fazla askerin kayıp olduğu, onların bulunması için de çalışmaların devam ettiği dile getirildi.

AZERBAYCAN’IN TARİHİ KARABAĞ HAREKÂTI: GÜN GÜN NELER YAŞANDI?

Kırım Haber Ajansı (QHA), Azerbaycan’ın 27 Eylül’den 10 Kasım’a kadar sürdürdüğü tarihi Karabağ Harekatının kırılma noktalarını gün gün takip etti. Azerbaycan’ın nihai zaferiyle sonuçlanan çatışmalarda, Ermenistan’ın hiçbir ateşkes anlaşmasına uymayarak sivillere saldırıları da unutulmadı.