Azerbaycan halkı Laçın'ın kurtuluşunu kutladı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
02 Aralık 2020, 10:33
Ömer Cihad Kaya
02 Aralık 2020, 10:33

Azerbaycan, 28 yıl sonra Ermeni işgalinden kurtarılan Laçın’ın yeniden vatan toprağına bağlanmasını kutladı. Dün binlerce Azerbaycanlı, Laçın’ın işgalden kurtarılışı kapsamında sokaklara döküldü.

Azerbaycan ordusunun ateşkes anlaşması gereği 1 Aralık 2020’de Laçın’a girmesi ve kentte Azerbaycan bayrağını dalgalandırmasını kutlamak üzere Bakü Şehitler Hıyabanına binlerce Azerbaycanlı akın etti.

BAKÜ’DE LAÇIN COŞKUSU

Türkiye ve Azerbaycan bayraklarıyla gelen vatandaşlar, türkü ve marşlar söyleyip sloganlar atarak sevinç gösterisinde bulundu. Öte yandan, şehitleri ziyarete gelen Laçınlılar da ata yurtlarının işgalden kurtarılması dolayısıyla sevinç gözyaşları döktü.

Azerbaycan halkı Bakü sokaklarında da Laçın’ın kurtarılışını doyasıya kutladı. Vatandaşlar, Türkiye ve Azerbaycan bayraklarıyla sokaklarda kortej oluşturdu.

AZERBAYCAN ORDUSU, 28 YIL SONRA ERMENİ İŞGALİNDEN KURTARILAN LAÇIN’A GİRDİ

Azerbaycan ordusu, ateşkes anlaşması uyarınca 1 Aralık 2020 tarihinde Ermenilerin boşaltması gerektiği Laçın şehrine girdi. Azerbaycan’ın tarihi zaferi sonrası imzalanan üçlü ateşkes anlaşması sonrasında yeniden Azerbaycan toprağı olan Laçın, Ermeni güçleri tarafından 18 Mayıs 1992 tarihinde işgal edilmişti.