Azerbaycan, Ermenistan'a yardıma aracılık eden Rus bankasına protesto mektubu gönderdi

Güncel
Ozan Barış Erim
13 Ekim 2020, 18:07
Ozan Barış Erim
13 Ekim 2020, 18:07

Azerbaycan Merkez Bankası (AMB), Dağlık Karabağ’ın sözde Ermeni yönetimine yardım için hesaplar açılmasına olanak sağlayan Rus Sberbank’a protesto mektubu gönderdi.

AMB, Dağlık Karabağ’ın sözde Ermeni yönetimine yardım edilmesi konusunda destek veren eden Rus Sberbank’a bugün bir protesto mektubu göndererek, hesapların derhal kapatılmasını istedi.

ERMENİSTAN’A YARDIM TOPLANIYOR

AMB’den konu ile ilgili yapılan açıklamada, Sberbank’ta açılan hesaplar üzerinden Azerbaycan’ın işgal altındaki bölgelerinin sözde yönetimi için yardım toplandığının belirlendiği kaydedildi. Açıklamada, protesto mektubu gönderen AMB’nin, Sberbank’tan bu hesapların derhal kapatılmasını talep ettiği bildirildi.

ULUSLARARASI HUKUK KURALLARINA AYKIRI

Mektupta, böylesine hassas bir zamanda, yasa dışı bir rejime yardım etme sürecine katılımın hem Azerbaycan-Rusya ilişkilerine hem de Sberbank gibi etkili bir bankanın imajına ciddi zarar vereceği belirtildi.

İşgal altındaki topraklarında Azerbaycan’ın izni olmadan hayata geçirilen herhangi bir ekonomik faaliyetin hem uluslararası hukuk kuralları hem de Azerbaycan yasalarına aykırı olduğu ifade edildi.