Azerbaycan askeri ve milli kahramanı Mübariz İbrahimov'un şehadetinin 12'nci yıl dönümü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Haziran 2022, 14:27
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Haziran 2022, 14:27

Tarihin gördüğü en iyi savaşçılardan Azerbaycan askeri Mübariz İbrahimov, 2010 yılında Ermeni işgali altında olan Dağlık Karabağ’ın Terter cephesinde tek başına girdiği çatışmada 45 Ermeni askerini öldürdü. Türklüğün kahraman evladı, Azerbaycan ordusu askeri ve Azerbaycan milli kahramanı Mübariz İbrahimov, şehadetinin 12’nci yıl dönümünde anılıyor.

Azerbaycan milli kahramanı Mübariz İbrahimov’un şehadetinin 12’inci yıl dönümü kaydediliyor. Azerbaycan ordusu askeri ve Azerbaycan milli kahramanı Mübariz İbrahimov, 2010 yılının 18 Haziran’ı 19 Haziran’a bağlayan gecesi saat 23.30 sularında, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ’ın Terter cephesinde tek başına girdiği çatışma sonrası şehit düştü. Aralarında rütbelilerin de olduğu 45 Ermeni askerini öldüren İbrahimov, Ermeni silah ve mühimmatını kullanarak çarpıştı. Ermeni destek kuvvetleri ile tek başına 5 saat çarpışan kahraman Uzman Çavuş Mübariz, sabaha karşı şehit oldu.

ERMENİLER ŞOKTAN ÇIKAMADI

Ermeniler yaşadığı şoktan sonra sınırdaki tüm komuta kademesini değiştirdi ve şehit Mübariz’in naaşını Azerbaycan Devleti’ne 2 ay geç teslim etti. Ermeniler, Mübariz’in cesedinden bile öylesine korktular ki ellerini bağladılar ve şehit Mübariz’in cansız bedenine yaptıkları hakaretleri Rus internet sayfalarında yayımladılar.

MÜBARİZ İBRAHİMOV MİLLİ KAHRAMAN İLAN EDİLDİ

Azerbaycan Devleti, aynı yıl 22 Temmuz ayında Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Astsubay Çavuşu Mübariz İbrahimov’u milli kahraman ilan etti.

O KARAKOLA AZERBAYCAN BAYRAĞI DİKİLDİ!

Azerbaycan ordusu, 4 Ekim 2020’de topraklarını işgalden adım adım temizlediği sırada; 45 Ermeni askerini etkisiz hale getiren kahraman İbrahimov’un bastığı Ermeni karakoluna Azerbaycan bayrağı dikti.

İlgili haber: Kahraman Mübariz İbrahimov’un bastığı Ermeni karakoluna Azerbaycan bayrağı dikildi

Kırım Haber Ajansı Türkçe Yayın Yönetmeni merhum Aydın Taş’ın, Azerbaycan askeri ve milli kahramanı, şehit Mübariz İbrahimov’u anlattığı videoyu izlemek için tıklayınız.

MÜBARİZ İBRAHİMOV KİMDİR?

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin askeri ve Azerbaycan ulusal kahramanı, tam adı ile Mübariz Ağakerim oğlu İbrahimov, 7 Şubat 1988’de Azerbaycan’ın Bilesuvar şehrinin Aliabad köyünde doğdu. Mübariz İbrahimov, 1994 yılında Aliabad köyü Şehit M. Piriyev İlkokulu’na başladı ve 2005 yılında da lise öğrenimini tamamladı. İbrahimov, askerî görevini Azerbaycan İçişleri Bakanlığına bağlı Özel Kuvvetler Birliğinde sürdürdü. 2007 yılında askerî hizmetini Çavuş rütbesiyle tamamladı. Bir müddet sivil işlerde çalıştıktan sonra 2009 yılının Ağustos ayında Astsubay Çavuş oldu.

“ŞEHİT OLURSAM ÜZÜLMEYİN…”

Mübariz İbrahimov, 2010 yılının 18 Haziran’ı 19 Haziran’a bağlayan gecesi saat 23.30 civarında kimseye haber vermeden, sadece “Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağ olsun.” diye bir mektup bırakarak tek başına 1 kilometre mayın döşeli sınırı aşarak, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ’ın Terter cephesinde Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin bulunduğu karakola baskın düzenledi. İbrahimov, 45 Ermeni askerini ve subayını öldürdü. Ermeni destek kuvvetleri ile 5 saat, Ermeni silah ve mühimmatını kullanarak çarpıştı ve sabaha karşı şehit oldu.