Avrupalı siyasetçiler: Zelenskıy, Nobel Barış Ödülüne aday gösterilmeli!

Güncel
qha muhabir
19 Mart 2022, 00:31
qha muhabir
19 Mart 2022, 00:31

Bir grup Avrupalı siyasetçi, Nobel Komitesi’ne Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın Nobel Barış Ödülüne aday gösterilmesi için mektup yazdı. Siyasetçiler, mektupta Ukrayna halkının da aday gösterilmesini talep ederek, “Şimdi Ukraynalılara dünyanın onların yanında olduğunu gösterme zamanıdır” ifadelerine yer verdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), bir grup Avrupalı siyasetçiler tarafından Nobel Barış Ödülüne aday gösterilmesi için mektup yazdı. Estonya eski Başbakanı Andrus Ansip, Belçika eski Başbakanı Guy Verhofstadt, Hollanda eski Dışişleri Bakanları Bernard Bot, Bert Koenders, Maxime Verhagen ile beraberinde birçok milletvekili ve siyasetçi söz konusu mektubunda, Nobel Komitesi’ne aday gösterilme işlemlerinin yeniden açılmasını, 31 Mart’a kadar uzatılmasını ve Zelenskıy’ın aday gösterilmesini talep etti.

Siyasetçiler, Zelenskıy’ın Nobel Barış Ödülüne aday gösterilmesinin yanı sıra Ukrayna halkının da ödüle aday gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

“ŞİMDİ UKRAYNALILARA ONLARIN YANINDA OLDUĞUNU GÖSTERME ZAMANI”

Talep mektubunda siyasetçiler, “Şimdi Ukraynalılara dünyanın onların yanında olduğunu göstermenin tam zamanıdır” ifadelerini kullandı.

Nobel Barış Ödülüne aday gösterme süreci Şubat ayı itibarıyla sona ermişti. Nobel Komitesi daha önce aday başvuru süresini hiç uzatmamıştı.

Bu yıl 251 kişi ile 92 kuruluştan oluşan 343 aday, ödüllerini Aralık ayında alacak.