Atatürk’ün talimatıyla ilki 89 yıl önce "Birinci Türk Dil Kurultayı"nın açılışında kutlandı: Türk Dil Bayramı kutlu olsun!

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2021, 13:57
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2021, 13:57

İlk kez 89 yıl önce bugün Atatürk’ün talimatıyla İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda “Birinci Türk Dil Kurultayı”nın açılış günü olarak gerçekleştirilen Türk Dil Bayramı’nın yıl dönümü kutlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nın 89’uncu yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Türkiye’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 26 Eylül-6 Ekim 1932 tarihleri arasında düzenlenen “Birinci Türk Dil Kurultayı”nın açılış günü olan 26 Eylül’de her yıl “Dil Bayramı” olarak kutlanıyor. “Türk Dili Tetkik Cemiyeti” adıyla 12 Temmuz 1932’de kurulan, ardından “Türk Dil Kurumu” ismini alan cemiyetin düzenlediği “Birinci Türk Dil Kurultayı”nda çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı bir araya geldi. Türkçe’nin önemine dikkat çekmek adına 26 Eylül günü “Dil Bayramı” ilan edildi.

TÜRK DİL BAYRAMI TARİHİ

Milletin var olabilmesi için dilin en önemli unsur olduğuna dikkat çeken ve Türk dili üzerinde çalışmaları teşvik eden Mustafa Kemal Atatürk, 11 Temmuz 1932 tarihinde bir akşam yemeği esnasında, dil işlerine yoğunlaşılması gerektiğini söyleyerek bu konuda ciddi bir atılım gerçekleştirdi. Türk Dili Tetkik Cemiyeti adında 12 Temmuz 1932 tarihinde Türk dili ile ilgili bir kurum kuruldu. Daha sonra Samih Rifat, Ruşen Eşref (Ünaydın), Celâl Sahir (Erozan) ve Yakup Kadri (Karaosmanoğlu) İçişleri Bakanlığına giderek başvuruda bulunmasıyla kurumun adı Türk Dil Kurumu olarak değiştirildi. Türk Dil Kurultayı, Türk dilinin gelişmesi ve zenginleşmesi adına önemli bir girişim olarak tarihe geçti.

“TÜRK DİLİ, DİLLERİN EN ZENGİNLERİNDENDİR”

“Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.”

(Atatürk’ün 2 Eylül 1930’da Prof. Sadri Maksudi Arsal’ın “Türk Dili İçin” adlı kitabının iç kapağına yazdığı not.)
Resim

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TÜRK DİL BAYRAMI MESAJI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nın 89’uncu yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Hayatı, maddi ve manevi dünyamızı anlamlandırdığımız Türkçemiz, dünyanın en kadim, en yaygın dillerinden biri olarak en büyük zenginliklerimizdendir. Dünyanın sayılı dilleri arasında yer alan Türk dili, milli ruhun oluşmasında, milli kimliğin kazanılmasında ve yaşatılmasında temel bir unsur olagelmiştir. Dilimizin tüm zenginliklerini kucaklayan bir anlayışla Türkçemize sahip çıkmanın hayati önemi haizdir. Yaşayan bir varlık olan dilimizi beslemek, korumak ve geliştirmek için Türkçemizin kullanımına özen göstermeyi sürdürmeliyiz. Teknolojinin hızla ilerlediği, dijitalleşmenin hayatın her alanına sirayet ettiği bir dünyada, dilimizi tüm özgünlüğüyle muhafaza etmeliyiz. Türkçe’nin sanat, edebiyat, bilim ve eğitim dili olarak kullanımının yanı sıra dilimizin zenginliğini ve derinliğini ihtiva eden sözlü ve yazılı eserlerin üretimi, zengin dil mirasımızı gelecek nesillere aktarmanın ve Türkçemizin itibarını yükseltmenin önemli bir adımı olacaktır. Bu vesileyle, Yunus Emre’den Köroğlu’na, Yahya Kemal’den Necip Fazıl’a, Aşık Veysel’den Neşet Ertaş’a, Türkçemizin güzelliklerinin bizlere ulaşmasına vesile olan tüm söz ustalarını, gönül erlerini, kalem ve kelâm erbabını minnetle yâd ediyorum. Türk Dil Bayramı’nın, Türkçemizin yaşatılması, gelecek nesillere tüm özgünlüğü ve derinliğiyle aktarılması için bir vesile olmasını diliyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”