Araştırmacı Yazar Roza Kurban'ın yeni kitabı çıktı: İdil-Ural Kurultayı

01 Nisan 2020, 12:57

Kazan Tatarı araştırmacı-yazar Roza Kurban’ın yeni kitabı “İdil-Ural Kurultayı” çıktı. Almanya’da 1944 yılında gerçekleşen tarihi kurultayın anlatıldığı kitap, İdil Ural Türklerinin milli mücadele hayatına da ışık tutuyor.

İDİL-URAL KURULTAYI

Yazar Roza Kurban’ın yeni kitabına ilişkin değerlendirmesi şu şekilde:

“Eserde, İkinci Dünya savaşı yıllarında Hitler’in himayesinde 6 Ekim 1942 tarihinde oluşan İdil-Ural Lejyonu tarafından 3-5 Mart 1944’te Almanya’nın Greifswald şehrinde gerçekleşen İdil-Ural Kurultayı kaleme alınmıştır. Bu tarihi kurultaya İdil-Ural halkları Tatar, Başkurt, Çuvaş, Mari, Mordvinler başta olmak üzere üst düzey Alman yetkililer, Doğu Bakanlığı adına Prof. Von Mende ve Kırım Tatar, Türkistan ve Azerbaycan olmak üzere Türk Dünyası temsilcileri de iştirak etmiştir. ‘Milli Bağımsızlık İçin Mücadeleye’ şiarı altında gerçekleşen kurultayın gündemi 4 ana başlıktan oluşmuştur. İlk olarak Türk-Tatar halkının milli teşkilatının başkanı Şafi Almas ‘Bir Milletin Gücü – Ortak Arzuda, Ortak Yolda İlerlemektedir’ başlıklı konuşma yapmıştır. Daha sonra Almas’ın nutku üzerine millî, dini, ekonomik, eğitim, propaganda gibi konular değerlendirilmiştir. Kurultay’da İdil-Ural bölgesinin dünü ve bugünü konuşulmuş, gelecekte yapılacaklar karara bağlanmıştır. Kurultay’da konuşulanlar ve alınan kararlar İdil-Ural halkı için bugün de önemli ve hayatidir. İdil-Ural Türklerinin milli bağımsızlık mücadelesinde önemli bir yeri olan bu kurultay Türkiye’de bugüne kadar araştırılmamıştır. 1944 İdil-Ural Kurultayının tam metni ilk kez kitapta okurların beğenisine sunulmaktadır. Söz konusu kurultay yalnız İdil-Ural bölgesi Türkleri bakımından değil genel Türk tarihinin de önemli bir parçasıdır.”

Kitabı temin etmek isteyenler için adres bilgileri şu şekilde:

Hitabevi, Bayındır Sokak, No: 27/28, Aksoy Çarşısı,
Çankaya Nüfus Müdürlüğü karşısı Çankaya / ANKARA

ROZA KURBAN KİMDİR?

Tataristan’ın Yeşel Üzen (Yeşil Dere) bölgesi Mulla İle ( Molla İli) köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada, liseyi, Mulla İli’nden 5 km. uzaktaki Norlat kasabasında okudu. Tataristan’ın başkenti Kazan’daki 1 Nolu Pedagoji Üniversitesi Ana Sınıfı Öğretmenliği Bölümü’nü 1990 yılında bitirdi.

Aynı yıl Kazan Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi Tatar Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne başladı. 1996 yılında “Tatar Ana Okullarında Konuşma Geliştirme Dersleri” başlıklı tezi ile mezun oldu.

1983 yılında Norlat’taki Ana Okulunda başlayan çalışma hayatında öğretmenlik ve müdürlük yaptı.

1995 yılında İklil Kurban ile evlendi. Evliliği dolayısıyla Türkiye’ye geldi. Halen Ankara’da yaşamaktadır. Türkiye’de de Tatar Türkleri üzerinde çalışmalarına devam etti.

Roza Kurban’ın Tatar Tarihi, Edebiyatı ve Dili üzerine yazdığı, yayımlanmış birçok araştırma yazısı bulunmaktadır. Yazıları bir çok dergi ve gazetede yayımlandı. Aynı zamanda çeşitli bilgi şöleni ve panellerde tebliğler sundu.

İyi derecede Rusça ve Tatar-Başkurt lehçesi başta olmak üzere, birçok Türk lehçesini bilmektedir. Bir çocuk annesidir.

Akademisyen eşi İklil Kurban ile birlikte 2001 yılında: Başkurtlar”(S.İ. Rudenko’nun) ve 2008 yılında “Kazan Hanlığı Tarihine Özgü Araştırmalar”( M.G. Hudyakov’un) adlı kitabı Rusçadan Türkçeye çevirmiştir.

Kendisinin yazdığı “Biz İdil’den, Ural’dan…“ adında kitabı 2014 yılında İstanbul’da basıldı.

idil ural türkleri
kitap
ROZA KURBAN
Bunlara da bakın: