Antalya'daki tarihi zirve tamamlandı: Ukrayna Dışişleri Bakanından ilk açıklama!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mart 2022, 13:32
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mart 2022, 13:32

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat 2022’de başlattığı işgal girişimi ve saldırısı kapsamında tarafların müzakere süreci, Türkiye’nin yoğun diplomatik çabaları sonucu ve ev sahipliğinde bugün Antalya’da gerçekleşen tarihi zirve ile devam etti. Zirvenin hemen ardından ilk açıklama Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’dan geldi. Ukrayna’daki savaşı bitirmek, sivillerin ızdırabını dindirmek, topraklarının işgalden kurtarılması için zirveye katıldığını vurgulayan Ukraynalı Bakan, zirvede ateş konusunda bir ilerleme kaydedilemediğini ve görüşmelerin devam edeceği ifade etti.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırmasıyla başlayan savaşta 15. güne girilirken, Türkiye sürdürdüğü yoğun diplomatik çabaları sonucu tarihi ve kritik bir görüşmeye ev sahipliği yaptı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba kritik üçlü zirve toplantısında aynı masada bir araya geldi. Antalya’da bugün saat 11.00 itibarıyla Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’yı bir araya getiren üçlü formattaki tarihi zirve toplantısı gerçekleştirildi. Dünyanın gözünün ve kulağının Türkiye’de olduğu toplantı öncesi Bakan Çavuşoğlu Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile ardından Rus mevkidaşı Lavrov bir araya geldi.

UKRAYNA’DAN İLK AÇIKLAMA!

Zirvenin ardından basın açıklamasında bulunan Bakan Kuleba, müzakereye geliş amacının iki temel nedene dayandığını vurguladı. Kuleba, bu iki önemli nedenin ateşkes ve sivillerin bombardımanlardan kurtarılarak tahliye edilmesi için insani koridorun açılması olduğunun altını çizdi. Ülkesinin diplomasiye hazır olduğunu ancak kendisini savunmaya da hazır olduğunu belirten Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un insani koridorlar konusunda taahhüt vermediğini ve yetkililerle konuşacağını belirttiğini aktardı. Kuleba, şunları kaydetti:

“Çavuşoğlu’na teşekkür etmek istiyorum. Bakan Çavuşoğlu gerçekten önemli çabalar gösterdi. Bu teması kolaylaştırmayı başardı. Elimden geleni yaptım. İnsani trajediye çözüm bulmak için buradaydım ancak en trajik durum şu an Azak Denizi kıyısındaki Mariupol’de yaşanıyor. Ben buraya insani krize ve ateşkes konusunda çözüm bulma amacıyla geldim. Siviller için insani koridorun sağlanması gerekiyor. Lavrov geleneksel söylemlerine sadık kaldı ve bununla ilgili karar alabilecek bir durumda değildi. Lavrov (insani koridorlar) buna bir taahhüt vermedi. Konuyu ilgili yetkililerle bu konuyla ilgili konuşacağını belirtti. Yine böyle hatrı sayılır ve çözüm çıkacak konuşmalar için tekrar benzer formatta (Antalya’daki gibi) bir formatta konuşmaya hazırım. Ateşkes konusunda da bir anlaşmaya varamadık. Çözüm arama ihtiyacı doğarsa yeniden buluşmaya mutabıkım. Biz savaşı durduramıyoruz. Bize saldıran taraf istekli olmayınca savaşı durduramayız.”