Ankara'dan Azerbaycan'a destek: Şehitler için lokma dağıtıldı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
28 Eylül 2020, 18:21
Ömer Cihad Kaya
28 Eylül 2020, 18:21

Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlı gazeteci Şeyda Nasipli, Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında şehit düşen askerler için Ankara’nın merkezi Kızılay’da lokma dağıttı. Daha sonra Güvenpark önünde Azerbaycan ordusunu destekleyen sloganlar atıldı.

Ankara Güvenpark’ta 28 Eylül 2020 tarihinde, dünya gündemine oturan Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmaya dikkat çekildi. Ermenistan’ın ateşkesi ihlal eden fiilleri sonucu şehit düşen Azerbaycan askerleri için lokma dağıtıldı.

“ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN”

Eylemin organizatörlerinden Azerbaycan Türkü gazeteci Şeyda Nasipli şu açıklamaları yaptı:

“Şehit olan askerlerimiz için hayır yapmak istedim. Aklıma lokma dağıtmak geldi. Azerbaycan ve Türkiye bayraklarımızdan bir afiş hazırladık. Şehitlerimizin ruhuna hayır işlemek istedik. Allah ruhlarını şad etsin.”

 AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Ermeni güçlerinin provokasyonunu önlemek için karşı saldırı gerçekleştiren Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemini imha etti.

Azerbaycan ordusunun, Ermenilerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırı neticesinde işgal altında bulunan bazı yerleşim birimlerini kurtardığı duyuruldu. 

HANGİ KÖYLER KURTARILDI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığının 27 Eylül 2020’de yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, basın toplantısı düzenleyerek senelerden beri Ermeni işgalinde olan; Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.

Bununla birlikte Azerbaycan güçlerinin, Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik noktalarda kontrol sağlandığını açıklayan Yarbay Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun devam ettiğini aktardı. Daha sonra işgalden kurtarılan köy sayısının 7 olduğu da aktarıldı.