Ankara'da Türk Dünyası Tonyukuk Parkı açıldı

Güncel
Ömer Kaya
22 Şubat 2021, 22:54
Ömer Kaya
22 Şubat 2021, 22:54

Uluslararası Türk Akademisi ve Altındağ Belediyesinin işbirliğinde Ankara’da Türk Dünyası Tonyukuk Parkı ve Bilge Tonyukuk Yazıtı açılış töreni gerçekleşti. Anıt park, “Türk Dili Yılı” ve UNESCO’nun kararıyla Bilge Tonyukuk Yazıtının dikilişinin 1300’üncü yıl dönümüne ithaf edildi.

Ankara Altındağ’da Türk Dünyası Tonyukuk Parkı bugün gerçekleşen törenle açıldı. Altındağ Belediyesi ve Uluslararası Türk Akademisinin işbirliğinde gerçekleşen açılış törenine; Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Kerkük Milletvekili, Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darkhan Kıdırali ve çok sayıda kişi iştirak etti.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, TONYUKUK PARKI’NIN AÇILIŞINI YAPTI

TBMM Başkanı Şentop, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Tonyukuk Anıtı’nın Türkiye’nin kalbinde dikilmesini milli mefkuremizin işaret taşlarına verilen bir değer olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

ERŞAT SALİHİ, ALTINDAĞ BELEDİYESİ TONYUKUK PARKI’NIN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Irak Türkmenlerinin lideri Erşat Salihi, Tonyukuk Parkı’nın açılışına katıldı. Salihi, “TBMM Başkanı Mustafa Şentop beylerin de hazır bulunduğu Ankara Altındağ Belediyesi Tonyukuk Parkı açılışına katılım sağladık.” ifadelerini kullandı.

Resim