Almanya'dan Ukrayna’ya Slovenya üzerinden ağır silah teslimatı

Güncel
qha muhabir
22 Nisan 2022, 00:17
qha muhabir
22 Nisan 2022, 00:17

Almanya, Ukrayna’ya “halka değişim” sistemiyle Slovenya üzerinden Sovyet yapımı ağır silah teslimatı yapacak. Böylece Ukrayna askerlerinin eğitim için zaman kaybetmeden bu ağır silahları kullanabilmeleri amaçlanıyor.

Almanya Savunma Bakanı Christiane Lambrecht, 21 Nisan 2022 tarihinde Berlin’de yaptığı açıklamasında, “Putin ve Rusya’nın kazanmasına izin veremeyiz. O nedenle Ukrayna’ya destek vermek önemli” ifadesini kullandı.

Ukrayna’ya ağır silah teslimi için Slovenya ile “halka değişim” sistemine hazırlandığı açıklayan Lambrecht, Ukrayna’ya özellikle Sovyet dönemine ait silahları teslim ederek, askerlerin eğitim için zaman kaybetmeden bunları kullanabilmeleri amacıyla bu sistemin tercih edildiğini söyledi.

UKRAYNA’YA SOVYET YAPIMI T-72 TANKLAR GÖNDERİLECEK

“Halka değişim” sistemiyle Ukrayna’ya Slovenya’da bulunan ve Ukrayna ordusunda da kullanılan T-72 tipi tanklar teslim edilecek. Slovenya bunun karşılığı olarak Almanya’dan Marder tipi tank ile Fuchs tipi zırhlı araç alacak.

Almanya, Ukrayna’ya bugüne kadar 2 bin 500 uçaksavar füzesi, 900 tanksavar roketatar, 100 makineli tüfek dahil pek çok mühimmat gönderdi.