Almanya'da üçlü koalisyonda anlaşıldı: Yeni Başbakan Olaf Scholz

Güncel
Ömer Kaya
25 Kasım 2021, 14:21
Ömer Kaya
25 Kasım 2021, 14:21

Almanya’da 16 yıllık Merkel iktidarının ardından 1950’den bu yana ilk kez üçlü bir koalisyon yönetime gelecek. Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve FDP partilerinden oluşan koalisyona Olaf Scholz liderlik yapacak. Almanya’nın yeni Başbakanı ( Şansölye) olacak Scholz’ün 8 Aralık 2021’de Almanya Parlamentosu’nda seçilmesi bekleniyor. Yeni hükümetin mutabakat metninde Türkiye ve Kırım ile ilgili maddeler de yer alıyor.

Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP partileri arasında üçlü bir koalisyonda uzlaşıldı. Almanya’nın yeni Başbakanı Olaf Scholz olacak. Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oluşturduğu üçlü koalisyon, üç partinin sarı, yeşil ve kırmızı renli olmasından dolayı ülkede “trafik lambası” koalisyonu olarak adlandırılıyor.

Bay Scholz, Eylül ayında Federal Meclis'in Sosyal Demokrat üyeleriyle birlikte.

Almanya’da 16 yıldır Başbakan olarak görev yapan Angela Merkel’in yerini Olaf Scholz alacak. İki aya yakın bir süredir devam eden koalisyon görüşmelerinden Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) koalisyonu çıktı. Üç parti, hükumet kurma planını resmen sundu. 177 sayfalık hükümet planında dış politika, ekonomi ve Covid önlemleri gibi konular yer alıyor. Üzerinde mutabakata varılan sözleşmede, Almanya’da çifte vatandaşlık ve süresiz ikamet imkanı kolaylaştırılacak ve Müslüman ibadethanelerine koruma desteği sağlanacak. Ülkede yeni hükumetin hedeflerinden birisi de asgari saatlik ücretin 12 euro olarak belirlenmesi ve seçme yaşının 16’ya indirilmesi olacak.

ALMANYA YENİ DÖNEMDE TÜRKİYE İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR FASIL AÇMAYACAK VEYA KAPATMAYACAK

Öte yandan, mutabakat planında Türkiye’nin AB’nin komşusu olduğu vurgulandı ve NATO ortaklığı konusu gündeme getirildi. Almanya’daki Türklerin de iki ülke arasındaki yakınlığı belirlediği kaydedildi. Belgede, “Bu nedenle katılım müzakerelerinde hiçbir faslı kapatmayacağız veya yeni fasıl açmayacağız.” ifadelerine yer verildi.

SON DAKİKA! İşte Almanya'nın yeni başbakanı! - Haberler - Dünya Haberleri

ALMANYA’DA YENİ HÜKUMETTEN RUSYA’YA KIRIM ÇAĞRISI

Spiegel‘de yayımlanan yeni koalisyon hükumetinin temelini oluşturan 177 sayfalık koalisyon anlaşmasında, “Ukrayna’nın tam toprak bütünlüğünü ve egemenliğini geri kazanmasına yardımcı olmaya devam edeceğiz… Ukrayna’ya yönelik istikrarsızlaştırma girişimlerine, Ukrayna’nın doğusundaki şiddet olaylarına ve Kırım’ın yasadışı ilhakına derhal son verilmesini talep ediyoruz. Doğu Ukrayna’daki çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunması ve ilgili yaptırımların kaldırılması, Minsk Anlaşmalarının eksiksiz uygulanmasına bağlıdır. Bölgedeki donmuş çatışmaların çözülmesini savunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bunun yanı sıra anlaşmada, Rusya’da sivil ve demokratik özgürlüklerin kapsamlı bir şekilde kısıtlanmasını şiddetle eleştirilirken, Rusya’ya yönelik ortak ve tutarlı bir AB politikasına odaklanılacağı belirtildi.