Alla Çeçetkina'dan Kazak yöneticilere çağrı: Rusça değil Kazak dilinde konuşun!

Güncel
qha muhabir
11 Mayıs 2022, 19:25
qha muhabir
11 Mayıs 2022, 19:25

Gagauz Türkü Kazakistan vatandaşı Alla Çeçetkina’nın katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşma sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı. Kazakistan’da Rusça gerçeğine değinen Çeçetkina’nın önerisi ayakta alkışlandı. Çeçetkina, Rusça konuşan Kazak idarecilere seslenerek, Kazak Türkçesini öğrenmeleri ve sevmeleri çağrısı yaptı.

Moldova asıllı Kazakistan vatandaşı Alla Çeçetkina katıldığı bir toplantıda, “Kazak ile Kazak dilinde konuş” sözünü hatırlatarak Kazak Türkçesine hürmet gösterilmesi çağrısı yapması gündem oldu. Sosyal medyada paylaşım rekorları kıran konuşmada, “Kazak’ın ekmeğini yiyip suyunu içip büyüdüğümüz için en başta kazak diline hürmet gösterilmesini talep ediyorum” diyen Alla Çeçetkina, “Değerli hazirun, milli dilde konuşmazsak, öğrenmeye gayret göstermezsek, bizim egemenliğimize, bağımsızlığımıza olan katkılarımız nasıl ölçülebilir?” şeklinde konuştu.

Alla Çeçetkina ayrıca, “Bütün soydaş, kardeşlerimi kazak dilini öğrenmeye, sevmeye, onu kendi yaşamlarında manevi gıda olarak görmeye çağırıyorum” ifadesini kullandı.

Kazakistan’da Rusça etkisi ve ana dil hususu ciddi bir sorun olarak biliniyor. Özellikle, Rus azınlığa yönelik Putin Rusyasının kolonyal emelleri, Kazakistan’ın içinde bulunduğu en büyük siyasi krizlerden birisi.

RUSYA, KAZAKİSTAN’I GELENEKSEL NÜFUZ BÖLGESİ OLARAK GÖRMEYE DEVAM EDİYOR

Rusya, Kazakistan’ı geleneksel bir nüfuz bölgesi ve malları için bir pazar olarak görüyor. Yedi buçuk bin kilometreyi aşan uzunluğuyla iki ülke arasındaki sınır, aynı zamanda dünyanın en uzun kara sınırı olarak biliniyor. Kazakistan’da hayli kalabalık bir Rus diasporası yaşıyor; Ruslar, Kazakistan’daki en büyük ikinci etnik grubunu (nüfusun yüzde 18’inden fazlası, yaklaşık 3,5 milyon kişi Rus) oluşturuyor. Ruslar ağırlıklı olarak kuzey, batı ve doğudaki bölgelerde yaşıyor.

2008’de Gürcistan müdahalesinin akabinde saldırgan politikalar izleyen Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesi ve Donbas’ta çatışma çıkartmasının ardından, Kazakistan’da “Ukrayna senaryosu”nun olası tekrarına ilişkin endişeler arttı. Rus politikacıların Kazakistan’a karşı yankı uyandıran açıklamaları ülkede endişelere yol açıyor. Hatırlanacağı üzere 2020 Aralık ayında, Rusya Devlet Duması’ndan birkaç milletvekili, Kuzey Kazakistan’ın Rusya’ya hediye olduğunu belirterek toprak iddialarında bulunmuştu. 2021’in yaz aylarında da Rus politikacılar ve Rus propaganda medyası, Kazakistan’da “Rus fobisi” konusunu gündeme getirmişti. 2021 sonbaharına doğru ise Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Ruslar ve Rusça konuşanlar üzerinde baskı” suçlamalarını dile getirmişti.

Bu konuda ayrıntılı bilgi için alttaki habere tıklayabilirsiniz: