Ahtem Çiygöz, Antalya Diplomasi Forumu'nda QHA'ya konuştu

Güncel
Ömer Kaya
18 Haziran 2021, 21:54
Ömer Kaya
18 Haziran 2021, 21:54

Ömer Cihad KAYA
QHA Ankara

Antalya Belek’teki NEST Kongre Merkezi’nde düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu (ADF) bugün başladı. “Yenilikçi Diplomasi: Yeni Dönem, Yeni Yaklaşımlar” temasıyla düzenlenen üst düzey forumda, devlet ve hükümet başkanları ile dışişleri bakanları bir araya geldi. Forumun açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gerçekleştirdi. Foruma, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım Tatar Halkının Milli Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Milletvekili, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ve Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov katılım gösterdi. Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, Antalya Diplomasi Forumu’nun ilk gününde, Kırım Platformu konusundaki uluslararası çalışmalara ilişkin görüşlerini Kırım Haber Ajansına değerlendirdi.

Dünyanın birçok ülkesinden gelen devlet ve hükümet temsilcilerinin katılımıyla 18-20 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacak olan Antalya Diplomasi Forumu bugün başladı. Forumda, devlet ve hükumet görevlileri, sivil toplum kuruluşları ve katılımcılar yer aldı. Antalya Diplomasi Forumu’nda, Türkiye’nin dış politikadaki iş birliği sürecinde olduğu ülkelerden yetkililer, Afrika’dan Asya’ya, Balkanlardan Doğu Akdeniz’e kadar birçok bölgedeki sorunlara yenilikçi çözümler ve küresel yönetişim konularını ele alan panel ve oturumlarda konuşuyor. Forum kapsamında Kırım’daki Rus işgaline karşı uluslararası işbirliğini kuvvetlendirecek olan Kırım Platformu Zirvesi’ne ilişkin QHA’ya özel açıklamalarda bulunan Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, Kırım Platformu’nın Kırım Tatarları için hayati önemde olduğunu vurguladı.

Ahtem Çiygöz’ün, Kırım Platformu’na ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

“KIRIM PLATFORMU, KIRIM TATARLARI İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR”

“Rusya’nın Kırım’ı işgalinin ardından dünyanın Rusya’ya karşı ortak bir tutumu mevcuttu. Donbas’ta savaşın başlamasından itibaren ise iyiden iyiye dünyanın dikkati Ukrayna konusuna çevrildi. Yine, Kırım Tatarlarının işgalcilere karşı mücadelesi sayesinde ise, dünyanın dikkati Kırım’a çekildi. Kırım Platformu’nun birden çok boyutu var. Dünya şu anda Rusya’nın uluslararası hukuku tanımayan eylemleri nedeniyle Kırım meselesine özel önem veriyor. Bu durum sadece, Kırım veya Ukrayna için değil Avrupa’nın, Karadeniz’in güvenliğine zarar veriyor. Dünya kamuoyu artık bunu anlamaya başladı. Rusya Federasyonu, şu anda Ukrayna topraklarının üçte birini işgal etti, bu topraklar üzerinde kontrol sağladı. İşte bu sebeplerden dolayı dünya ülkelerinden kararlar, yaptırımlar alınmaya başladı. Biz dünya ülkelerinin bu konudaki tutumlarını birleştirmek ve ortak kararlar alabilmek için çalışmalar yürüttük. Kırım Platformu bu amacın ortaya çıkardığı bir girişim olmuştur. Bu platforma büyük ümitler bağlıyoruz. Putin yönetimindeki Rusya Federasyonu’na yönelik baskıların çok daha artması için çalışmalar yürüteceğiz. Bu platform, Kırım’daki Rus işgaline son verme amacını taşımaktadır. Kırım Platformu, Kırım Tatarları için büyük önem taşımaktadır.”

“TÜRKİYE’NİN DİPLOMATİK GÜCÜ, KIRIM TATARLARI VE UKRAYNA İÇİN ÇOK MÜHİM”

Antalya Diplomasi Forumu kapsamındaki ülke temsilcileri arasındaki görüşmelerin büyük önem taşıdığını ifade eden Ahtem Çiygöz, Türkiye’nin desteğini her zaman arkalarında hissettiklerini belirtti. Çiygöz’ün açıklamaları şu şekilde:

“Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış konuşmasındaki sözlerini çok önemli buluyorum. İlk olarak, şu anda Türkiye’nin diplomasisi dünyada kuvvetli bir yerde. Kırım Tatarları ve Ukrayna için bu durum çok mühim. Biz 30 yıldır Türkiye ile Ukrayna’nın arasında dostluk kurulmasını söyledik. Şu anda, hem diplomatik hem de askeri alanda iyi bir iş birliği var. Yine Şuşa’da Azerbaycan ile Türkiye arasında imzalanan protokol ile Rusya’ya büyük bir gözdağı verildi. Onun için şu anda burada (Antalya Diplomasi Forumu) Rusya yok. Bu forum sayesinde de, Rusya’ya karşı uluslararası baskıların artırılması için çalışmaların yürütüleceğini düşünüyorum.” Ahtem Çiygöz, Türkiye’nin Kırım Tatarlarına verdiği desteğin her zaman devam ettiğini ve bu durumun Kırım’ın işgalden kurtarılması için önemli olduğunu ifade etti.

ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU 19-20 HAZİRAN’DA OTURUMLARLA DEVAM EDECEK

Antalya Diplomasi Forumu, 19-20 Haziran 2021 tarihlerinde, devlet ve hükümet yetkilileri, akademisyenler ve uzmanların katılacağı panellerle devam edecek.

Antalya Diplomasi Forumu в Twitter: "#AntalyaDiplomacyForum will explore  the horizons of diplomacy across a range of key regional, global and  thematic issues under the theme of “Innovative Diplomacy: A New Era, New