Ahmet Mete'nin cenaze törenine gelen YTB Başkan Yardımcısı Turus’a Yunanistan'dan giriş engeli!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Temmuz 2022, 12:12
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Temmuz 2022, 12:12

Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığının sembol isimlerinden 57 yaşındaki İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, 14 Temmuz 2022’de sabah saatlerinde evinde hayata gözlerini yumdu. İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin cenazesi törenine katılmak üzere Batı Trakya’ya gelen Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus’un ülkeye girişine Yunanistan makamlarınca izin verilmedi.

Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığın sorunları ile yakından ilgilenen, Yunan makamlarının baskılarına ve hukuksuzluğuna karşı mücadelesi ile bilinen ve 57 yaşında vefat eden İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, dün son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze törenine Mete’nin ailesi ve yakınları, TBMM Başkanı Şentop, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve beraberindeki heyet, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı Aliş, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, protokol üyeleri ve binlerce Batı Trakyalı Türk katıldı.

YUNANİSTAN’DAN YTB YETKİLİLERİNE BATI TRAKYA’YA GİRİŞ ENGELİ

Türkiye’den gelen bazı devlet yetkililerinin ülkeye girişine izin vermeyen Yunanistan, aynı hazımsız tavrını sürdürdü. Türkiye’den birçok üst düzey yetkilinin katıldığı Ahmet Mete’nin cenaze törenine katılmak üzere Batı Trakya’ya gelen YTB Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus’un ülkeye girişine izin verilmedi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Rahmetli İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin cenaze merasimi için Batı Trakya’ya gelen YTB Başkan Yardımcısına yönelik ülkeye girişte engel çıkarılmıştır, YTB Başkanı Abdullah Eren’e yapılan uygulama Başkan Yardımcısı için de uygulanmıştır. Yunan tarafı bu tutumuyla cenazeye dahi saygısı olmadığını açık bir şekilde göstermiştir.” ifadelerine yer verilmedi.

 Dostluk Eşitlik ve Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu ile YTB Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus