Afganistan konulu uluslararası konferans Cenevre'de başladı

Güncel
Ozan Barış Erim
13 Eylül 2021, 17:09
Ozan Barış Erim
13 Eylül 2021, 17:09

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası topluma çağrı yaparak, Afganistan’da 2021’in kalan dört ayında yaklaşık 11 milyon kişiye insani yardım için 606 milyon dolar yardım talebinde bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayan Afganistan konulu üst düzey uluslararası konferansın açılışında konuştu. “Afganistan halkının tutunacak bir dala ihtiyacı var.” diyen Guterres, ülkenin onlarca yıldır süren savaşlar, acı ve güvensiz ortamdan sonra belki de en tehlikeli dönemden geçtiğini vurguladı. AA’nın aktardığına göre Guterres, “Açık konuşalım, bu konferans sadece Afganistan halkına vereceklerimizle ilgili değil. Bu onlara bir borcumuz.” ifadesini kullandı.

YÜZBİNLERCE İNSAN EVLERİNİ TERK ETTİ

Taliban’ın 15 Ağustos’ta Kabil’de kontrolü ele almasından önce de Afganistan halkının dünyanın en kötü insani krizlerinden birini yaşadığına dikkati çeken Guterres, “Bugün Afgan halkı bir sonraki yemeğinin nereden geleceğini bilmiyor. Yoksulluk hızla artıyor ve temel kamu hizmetleri çökmek üzere. Yüz binlerce insan da evlerini terk etmek zorunda kaldı.” dedi. Guterres, uluslararası topluma ve bağışçı ülkelere çağrı yaparak, 2021’in kalan dört ayında yaklaşık 11 milyon kişiye insani yardım için 606 milyon dolar yardım talebinde bulundu.