Kırım Gelişim Vakfı yönetimi, vefatının 8. yıldönümünde Adnan Süyen'i kabri başında andı

Diaspora
Ömer Kaya
05 Ocak 2022, 10:07
Ömer Kaya
05 Ocak 2022, 10:07

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesinin merhum Başkanı Adnan Süyen, 8 yıl önce bugün aramızdan ayrılmıştı. Süyen, Bursa’daki kabri başında Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit ve Kırım Gelişim Vakfı Bursa Temsilcisi Haluk Yaşayanlar tarafından anıldı.

Kırım davasına hayatını adayan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesinin merhum Başkanı Adnan Süyen, vefatının 8. yıl dönümünde rahmet ve özlemle anılıyor. Kırım davasında sayısız hizmetleri bulunan, Kırım sevdalısı Adnan Süyen, geçirdiği kalp krizi sonucu 5 Ocak 2014 tarihinde yaşama veda etmişti.

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit ve Kırım Gelişim Vakfı Bursa Temsilcisi Haluk Yaşayanlar, merhum Adnan Süyen’i vefatının 8. yıldönümünde kabri başında andı.

6 Ocak 2014’te Bursa Ulucami’de kılınan cenaze namazının ardından Pınarbaşı’ndaki aile kabristanına defnedilmişti.

ONUN ÇALIŞMALARI İLE KÜLEÇ MEÇİT KÖYÜNE CAMİ YAPTIRILDI

Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinden, yüreği her daim Kırım davası için atan Süyen’in girişimleri ve Bursa’daki Kırım Tatarlarının maddi desteğiyle, Küleç Meçit köyünde cami yaptırılmıştı. Caminin temeli, 11 Aralık 2013’de törenle atılmıştı. Temel atma töreni, merhum Adnan Süyen ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un katılımıyla gerçekleştirilmişti.

Yerel halk ve Bursa’daki Kırım Tatarlarının başvurusu üzerine, Adnan Süyen’in yapmış olduğu çalışmalara bir şükran simgesi olarak, Küleç Meçit’te inşa edilmekte olan camiye 59 yaşında hayatını kaybeden merhum Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Adnan Süyen’in adı verilmişti. Adnan Süyen Camii, 2014 Temmuz ayında ibadete açılmıştı.