ABD'nin raporuna tepki: Türkiye'nin din ve ibadet özgürlüğünün korunması yönündeki iradesi tamdır

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Mayıs 2021, 15:37
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Mayıs 2021, 15:37

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığının “2020 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu”nun Türkiye’yi hedef alan bölümüne tepki gösterdi. Bakanlık Sözcüsü Tanju Bilgiç, söz konusu raporun objektiflikten uzak bir yaklaşımla kaleme alındığını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “2020 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu”nun Türkiye ile ilgili bölümleri hakkındaki soruyu yazılıyanıtladı. “ABD Dışişleri Bakanlığının ‘2020 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nun ülkemize ilişkin bölümü objektiflikten uzak bir yaklaşımla kaleme alınmıştır” diyen Bilgiç, Türkiye’nin her zaman farklı dini inançlara sahip bireylerin barış ve uyum içinde yaşadığı bir toplumsal yapıya sahip olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

“OBJEKLİKTEN UZAK BİR YAKLAŞIMLA KALEME ALINMIŞTIR”

“Ülkemiz tüm vatandaşlarımızın din ve ibadet özgürlüklerinin daha ileri taşınması için sözde değil özde adımlar atmaktadır. Nitekim, 2 Mart 2021 tarihinde kamuoyuyla paylaşılan İnsan Hakları Eylem Planı’nda din ve vicdan özgürlüğünün korunması ile cemaat temsilcileri ve vakıflarının faaliyetlerinin daha fazla güvence altına alınmasına yönelik hedef ve faaliyetlere yer verilmiştir. Ülkemizin tüm vatandaşlarımızın din ve ibadet özgürlüğünün korunması yönündeki iradesi tamdır ve bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir.”