ABD'nin Ankara Büyükelçiliği polis kordonuna alındı

Güncel
Ömer Kaya
28 Ocak 2020, 23:32
Ömer Kaya
28 Ocak 2020, 23:32

Memur-Sen’in koordine ettiği “Kudüs Müslümanların Onurudur” isimli gösteri kapsamında Amerika Birleşik Devletlerinin Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğunda gece saat 23.00 itibariyle eş zamanlı protesto gösterileri yapılacağı öğrenildi.

Bu kapsamda, ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin polis kordonuna alındığı bildirildi. Memur-Sen’in 23.00’te planladığı protesto gösterisinin, Büyükelçiliğin polis kordonuna alınması nedeniyle başlayamadığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, büyükelçilik binasına çıkan yolun trafiğe kapatıldığı, çok sayıda polis ile 4 adet tomanın bulunduğu bildirildi.

Öte yandan, eylemin, Trump’ın tartışmalı İsrail ve Filistin planına karşı planlandığı kaydedildi.

TRUMP’IN TARTIŞMALI ORTA DOĞU PLANI

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısıyla tek taraflı olarak hazırladıkları barış planını açıkladı. 80 sayfalık planın en vurucu noktası, İsrail ve Filistin’i ilgilendiren kısmıydı.

Açıklandığı ilk andan itibaren uluslararası kamuoyunda tepki çeken plana göre, Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceği kaydediliyor.