ABD'li avukatlardan Çin'e rekor tazminat davası!

27 Mart 2020, 16:45

Çin’de ortaya çıkarak dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs salgını kapsamında, virüsün kaynağı olan Pekin yönetimine karşı, Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı avukatlar tarafından tazminat davası açıldı.

20 trilyon dolar değerindeki tazminat davasını açan avukatlar, Çin’in virüs salgınını gizlediği ve dünyaya bulaşmasına yol açması sebebiyle uluslararası mahkemelere çıkarılmasını ve ABD’ye verdiği zarardan dolayı da tazminata mahkum edilmesi gerektiğini savunuyor.

Konuyu gündeme getiren Doğu Türkistanlı gazeteci Mirkamil Kaşgarlı’nın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

“Business Today dergisinin 24 Martta yayımlanan haberine göre, ABD’li avukat Larrey Klaimen başkanlığındaki bir grup avukat ve davacı, Çin’in virüs salgınını yayılmasındaki sorumluluğunu üstlenmesi gerektiği ve bu Çin virüsünün sadece ABD’ye verdiği zararın karşılığı için Çin hükumetinin 20 trilyon dolar tazminat ödemesi gerektiği yönünde talepte bulundu.

Dava başvurusunda, Çinin büyük bir soykırım için biyolojik silah olarak bu virüsü ürettiği ve elinde patlayınca sorumluluktan kaçmak için aylarca gizlemeye çalıştığı, 1925 yılında imzalanan uluslararası antlaşmaya göre biyolojik silah üretimin yasaklandığı ve insanlık suçu sayıldığı hatırlatıldı.

“TÜRKİYE’DEKİ AVUKATLAR BUNDAN NEDEN ÇEKİNİYOR?”

Uygur Türkü Kaşgarlı, Türkiye’deki avukatlara da çağrı yaparak şu ifadeleri kullandı:

Ya Türkiye’deki avukatlar? Türkiye’de sayısız uluslararası avukatlar birliği ve dernekleri var. Peki Bu Çin virüsünün (koronavirüs) Türkiye’ye verdiği zarar konusunda Çin hükumetine tazminat davası açmaktan neden çekiniyor?Çin’in iki ay bu salgını gizlemesi ve dünyaya yayılmasına bilinçli olarak sebep olması konusunda gereken kanıtları toplayarak, en az 10 trilyon dolarlık tazminat davası açmaya seferber olabiliyor mu? Böyle bir cesarete imza atabiliyor mu?

ÇEKYA’NIN ARDINDAN İSPANYA DA DUYURDU: ÇİN’İN KORONAVİRÜS TANI KİTLERİ HATALI!

Dünyayı sarsan koronavirüs salgınının ortaya çıkmasına ve dünyaya yayılarak pandemi haline gelmesine neden olan Çin’in hızlı tanı kitleri de tartışmalara neden oluyor. Çek Cumhuriyeti’nin ardından İspanya da tanı kitlerinin hatalı olduğunu duyurdu. İspanya’da mikrobiyologlar, Çin’den alınan hızlı koronavirüs testlerinin büyük oranda hatalı sonuçlar verdiğini duyurdu.

ABD
Çin
DAVA
Bunlara da bakın: