ABD Dışişleri Bakanlığı: Çin, Uygurlara soykırım yapıyor, son görüntüler ile dehşete düştük

Güncel
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 14:01
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 14:01

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Çin’in Uygurlara soykırım yaptığını ve insanlığa karşı suç işlemeye devam ettiğini vurguladı. Price, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarıyla ilgili erişilen son görüntülerin ardından dehşete düştüklerini ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, 25 Mayıs 2022 Tarihinde yaptığı açıklamada, gazetecinin Doğu Türkistan’daki toplama kamplarına ilgili yeni sızan belgeler hakkındaki sorusunu yanıtlayarak bu görüntüler ile dehşete düştüklerini ifade etti. Çin’in Uygurlar ile diğer etnik Müslümanlara soykırım yaptığını ve Doğu Türkistan bölgesinde insanlığa karşı suçların işlenmeye devam ettiği yönündeki daha önceki ifadelerini bir kez daha yineleyen Ned Price, son günlerde sızan görüntülerden dolayı “dehşete düştüklerini” dile getirdi.

“ÇİN’İ SOYKIRIM FAALİYETLERİNİ DURDURMAYA ÇAĞIRDIK VE BUNA DEVAM EDİYORUZ”

Pekin yönetiminin, uluslararası toplumun kaygılarını şeffaf bir şekilde ele almamasından da derin endişe duyduklarını belirten Ned Price, “Çin’i toplu göz altıya ve işkencelere son vermek için toplama kamplarını ortadan kaldırmaya, keyfi olarak gözaltına alınan tüm bu insanları derhal serbest bırakmaya, zorla çalıştırma ve zorla kısırlaştırma faaliyetlerini sonlandırmaya çağırdık ve buna devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.