ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarını görüşmek için Türkiye'ye geliyor

Güncel
qha muhabir
04 Mart 2022, 12:47
qha muhabir
04 Mart 2022, 12:47

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarını görüşmek üzere 4-11 Mart tarihlerinde Türkiye, İspanya, Fas, Cezayir ve Mısır’ı ziyaret edecek. 4-5 Mart tarihleri arasında İstanbul ve Ankara olmak üzere ziyaretlerine Türkiye ile başlayacak olan Sherman, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile görüşecek.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarını görüşmek üzere 4 Mart 2022 tarihinden itibaren aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülkeyi ziyaret ederek temaslarda bulunacağı duyuruldu.

ABD’Lİ YETKİLİNİN İLK DURAĞI İSTANBUL VE ANKARA OLACAK

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın Türkiye ziyaretine ilişkin açıklamada şunlar kaydedildi:

Bakan Yardımcısı Sherman’ın seyahati, Putin’in kasti, sebepsiz ve haksız yere Ukrayna’yı işgalini görüşmek üzere Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve diğer yetkililerle görüşmek üzere 4-5 Mart tarihleri ​​arasında İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’de başlayacak. Bakan Yardımcısı’nın buradaki toplantılarında, ABD-Türkiye iş birliğine ve Ukrayna’yı destekleme konusundaki ortak çıkarlarımıza ilişkin görüşmeler olacaktır.

Açıklamada, Wendy Sherman’ın İstanbul ve Ankara’dan sonra Madrid, Rabat, Kazablanka, Cezayir ve Kahire’ye gideceği bildirildi.