ABD’den Uygur Türkleri için Çin'e büyük yaptırım

Güncel
_QHA Ankara
15 Aralık 2021, 17:02
_QHA Ankara
15 Aralık 2021, 17:02

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Uygur Türklerine yapılan insan haklarına aykırı müdahalelere ortak oldukları için 8 Çinli şirketi kara listeye alacağını açıkladı. Amerikalı yatırımcıların bu listeye dahil olan şirketlere yatırım yapması yasaklanacak.

ABD, Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği insan hakları ve soykırım fiillerine ilişkin, yeni yaptırım kararlarını açıkladı. Bu kararlara göre aralarında drone üreticisi DJI ve yapay zeka şirketi Megvii’nin de bulunduğu sekiz Çinli şirket, Uygur Türklerinin takip edilmesine dahil oldukları gerekçesiyle yaptırım listesine ayrılacak. ABD’li yatırımcıların bu listeye dahil olan şirketlere yatırım yapması yasaklanacak.

Dawning Information, Sugon ve Yitu gibi şirketler de bunların yanında ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım uyguladığı Çin askeri kompleksiyle ilişkili şirketler listesine dahil edilecek. Kara listeye dahil olan şirketlerin ise her türlü Amerikan teknolojisine erişmesinin yasaklı olduğu bilinmekte.

“ÇİN’İN UYGULADIĞI İHLALLERİ CEZALANDIRMAYI AMAÇLIYOR”

ABD Temsilciler Meclisi, almış olduğu kararlar ile Doğu Türkistan bölgesinden gelen mallara, eğer şirketler bu malların zorla çalıştırılan kimseler tarafından üretilmediğini kanıtlayamazsa, yasak getiren tasarıyı da onayladı. Bu kararla, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı baskıların cezalandırılması amaçlanıyor.

Tasarı aşamasında olan yaptırımların onayın ardından, partiler üstü desteğin olduğu Senato’ya gönderilmesi ve burada da onaylanması durumunda, imza için Başkan Joe Biden’a gönderilmesi planlanıyor.